Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cat revine sotiei supravietuitoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cat revine sotiei supravietuitoare

cat din mostenire revine sotiei mostenitoare :50% partea care i se cuvine ?
Si din partea care revine sotului care are copii revine 25% ?
Da, daca este vorba despre bunuri comune, in afara cotei sale de jumatate , ii revine o cota de 1/4 din partea sotului defunct, restul revenind copiilor defunctului.
Daca sotul vine la mostenire in concurs cu descendentii defunctului(copii defunctului si urmasii lor in linie dreapta), indiferent de numarul lor, sotul supravietuitor are dreptul la 1/4 din mostenire. Sotul supravietuitor in temeiul Legii 319/1944 mai beneficiaza de un drept de mostenire special asupra mobilelor si obiectelor apartinand gospodariei casnice precum si asupra darurilor de nunta si un drept temporar de abitatie asupra casei de locuit.
un sfert din bunurile care fac obiectul succesiunii daca defunctul a avut copii.