Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sot

-sotia a decedat
-nu sunt copii
-sotia are parinti
-sotia are casa dabandita inainte de casatorie si e pe numele ei
-sotul are drept de mostenire asupra acestei case daca ea a fost facuta de parintii sotiei?
-dreptul de mostenire al sotului supravietuitor poate fi atacat in instanta?
-asupra bunurilor din gospodarie ce drepturi are?

1-Da, sotul are dreptul la casa. 1/4
2-In principiu orice act poate fi atacat in instanta. Problema nu este daca poate fi atacat... ci care sunt sansele de a fi admisa actiunea.
3-Pe langa partea succesorala pe care o culege in concurs cu diferiteclase de mostenitori, sotul supravietuitor mai are dreptul la mobilele si obiectele apartinanad gospodariei casnice. (art.5 din Lg.319/1944).
Acest drept il are numai daca nu vine in concurs cu alti mostenitori decat descendentii defunctului.
Sotul supravietuitor culege 1/3, respectiv 1/2 din mostenire in cazul in care vine in concurs cu mostenitorii din clasa a doua. 1.3 daca vine in concurs cu parinti/frati ai defubctului, respectiv 1/2 daca vine in concurs doar cu unii dintre ei (numai cu parintii sau numai cu fratii).

1/4 culege atunci cand vine in concurs cu descendentii (mostenitori din clasa I)
Iarasi aveti dreptate.
Asa ne spune si art.1 b din Legea 319/1944.
:bow:
themis a scris:

:bow:

Si mai are si un drept de habitatie daca a locuit in acel imobil cu sotia si nu are alta locuinta proprie si asta cu conditia ca sotul sa nu fie indemn :D adica ....