Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

daca nu fac partajul dupa divort,pierd dreptul la apartament,nu am bani sa il fac si ma gindesc sa plec sa lucrez afara
Dreptul de a solicita partajul bunurilor comune este imprescriptibil, cu alte cuvinte, partajul poate fi cerut oricand, indiferent de intervalul scurs de la data nasterii starii de codevalmasie.
dreptul de a solicita partajarea bunurilor comune este imprescriptibil.
Partajul este imprescriptibil cu doua exceptii : uzucapiunea de 30 de ani si existenta unui act de imparteala.