avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

daca nu fac partajul dupa divort,pierd dreptul la apartament,nu am bani sa il fac si ma gindesc sa plec sa lucrez afara
Cel mai recent răspuns: Magdalena Visoiu , Avocat 09:17, 4 Octombrie 2010
Dreptul de a solicita partajul bunurilor comune este imprescriptibil, cu alte cuvinte, partajul poate fi cerut oricand, indiferent de intervalul scurs de la data nasterii starii de codevalmasie.
dreptul de a solicita partajarea bunurilor comune este imprescriptibil.
Partajul este imprescriptibil cu doua exceptii : uzucapiunea de 30 de ani si existenta unui act de imparteala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj dupa 30 ani mikisor mikisor Buna ziua, tatal meu a parasit domiciliul mai mult de 30 ani in urma. In acel moment s-a facut un inventar asupra lucrurilor din casa. Acum a inaintat partaj ... (vezi toată discuția)
Partaj neefectuat dupa divort consecinte adg adg am divortat in urma cu 10 ani si nu am efectuat partajul, timp in care sotul a locuit efectiv in casa.Acum ,dupa 10 ani isi cere dreptul de proprietar pe toata ... (vezi toată discuția)
Legislatie de divort valentina.tomita valentina.tomita Buna ziua, Mama mea este casatorita de 34 de ani cu tatal meu, care de ani de zile cand se imbata face amenintati si certuri de ne stiu toti vecinii (fara ... (vezi toată discuția)