Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general credit persoana juridica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

credit persoana juridica

eu ca firma iau un imprumut bancar pe termen lung de 500.000 euro ca sa achizitionez o cladire. ulterior vand cladirea unei persoane fizice. cheltuiala cu creditul, dobanzile si diferentele de curs pot sa le trec tot pe firma sau ce sa fac cu ele?
deci el cumpara cladirea de la o soc care ii intocmeste factura cu taxare inversa, contabila din vremea respectiva i-a inreg achizitia ca si cum ar fi fost scutit de TVA. isi vinde cladirea lui si intocmeste factura ca vanzare scutita de TVA. problema e ca , cladirea a fost renovata inainte de a o cumpara el si investitia e mai mare de 20% din valoarea cladirii.