avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1882 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ...probleme dintro eroare...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

...probleme dintro eroare...

Buna ziua,
Apelez si eu la acest forum in ideea ca poate ma ajuta cineva macar cu o sugestie.
Problema mea este: eu sunt PFA de anul trecut din octombrie cu mai multe domenii de activitate, negasindu-mi clienti la inceputul anului m-am angajat la o firma sa zicem "X" care se ocupa de recrutare persoane pt. munca in strainatate. Vazand ca administratorul (patronul) firmei e neserios cu clientii sai si totodata si cu angajatii (neplatindune salariu si nici carte de munca nu ne-a facut), m-am hotarat sa fac si eu acelasi lucru poate ceva mai putin adica sa ofer consultanta si sa ofer de lucru oamenilor in strainatate. Zis si facut. Au apelat cateva doamne la firma "X" cu cerinta sa plece in Italia la munca, patronul acestei firme le cerea o gramada de bani pt. a pleca, ele neavand de unde sa-i dea pe acestia, atunci m-am oferit cale ajut eu sa plece prin PFA-ul meu, ele au fost de acord, mentionez ca totul a fost verbal printro convorbire telefonica. Nu le-am cerut bani decat pt. contractul de mediere(consultanta) si biletul de avion, restul comisionului urmand sa-l plateasca in Italia la cel care se va ocupa de ele. Neavand un model de contract m-am folosit de contractul de la firma "X" si de aici vine problema. Dupa ce l-am redactat din graba l-am si trimis doamnelor prin e-mail nemaicitindu-l si eroarea a fost ca a ramas numele firmei "X" pe contract cu toate datele aferente si numele meu ca administrator. Sincer nu stiu cum s-a intamplat asta, eroarea am descoperito abia prin luna mai cand am vrut sa-mi fac bilantul si toata treaba se intampla prin martie. Mentionez ca pentru contract am taiat chitanta.
Aceste doamne neplacandu-le ceea ce au gasit de munca in Italia (adica ingrijire batrani sau la hotel restaurant, acolo se munceste la greu pt. cativa euro si le-am avertizat in privinta asta)s-au intors inapoi si au depus plangere impotriva mea ca le-am trimis sa aiba grija de batrani dar aia erau senili, sau ca la hotel restaurant trebuia sa muncesti non stop etc, ok pana aici nici o problema, problema este ca contractul e facut pe firma "X" si eu figurez ca administrator si de aici sunt acuzat de inselaciune conf. art. 215, chiar daca eu intre timp le-am refacut contractul cu numele PFA-ului. Ce am mai facut atot atunci cand eu am refacut contractul a fost ca am sters contractele vechi din arhiva, avandu-le doar printate care deja le-am si dat la politie.
Intrebarea mea este ce mi se poate intampla in cazul asta, specific inca odata nu a fost nimic intentionat, doar o eroare de incepator si graba, art. 215 nu-mi suna prea bine si imi este cam teama. Am familie copil de 4 luni...mi-e groaza, stiu ca se va face proces dar ce verdict mi se poate da.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, va multumesc si daca mai sunt nelamuriri sau poate am omis eu ceva intrebati-ma.
Multumesc inca odata.
Luati-va un avocat care sa va ajute pe timpul cercetarii, este foarte important ce declarati; foarte multi invinuiti se acuza singuri chiar si de lucruri pe care nu le-au savarsit (dar procurorii le cam miros pe astea...).
La prima vedere, din ce spuneti, mie mi se pare ca fapta este gresit incadrata, pentru ca nu vad inselaciunea, mai degraba "abuz de incredere".
Eu nu am vrut sa insel pe nimeni, dupa cum am spus s-a produs lucrul asta dintro eroare de-a mea si totodata graba si din cauza asta acum eu sunt acuzat de inselaciune conf art.215.
Pentru a se putea lamuri organul de ancheta penala este recomandabil sa va angajati avocat.
Din cele ce ziceti nu ar parea sa fie vorba de inselaciune dar trebuie vazut dosarul si analizata acuzatia concreta.
Eroarea dvs. trebuie analizata in raport de probatoriul de la dosarul penal si lamurirea situatie printr-o discutie cu politia.
De abia apoi va incepe partea din aparare cea mai dificila...

avocat Claudiu Lascoschi
Da la un avocat m-am gandit si eu,dar...cine trebuie sa discute cu politia avocatul sau eu? Eu tocmai azi am fost la politie pt. a mai face inca o declaratie. Prima oara cand m-au chemat cei de la politie nu mi s-a spus nimic de aceasta"inselaciune" atunci eu am depus contractele originale care erau pe numele firmei "X" si celelalte pe numele PFA-ului si bine inteles am dat o declaratie.
Ce mi se poate intampla?
Avocatul trebuie sa vorbeasca cu politia si sa ceara lamuriri.
Nu cred ca ati dat o declaratie aiurea intrucat ati declarat adevarul.
Art 215 c. pen. inseamna ca riscati inchisoarea dar se poate ajunge la inchisoare cu suspendare.
Insa,daca sunteti nevinovat nu trebuie sa mai asteptati pana sa ajungeti la instanta penala,ci trebuie sa va aparati prin avocat.
Dupa ce avocatul obtine lamuriri de la politie puteti stii daca sunteti sau nu vinovat si care ar fi sansele sa scapati fara stresul unui proces penal in instanta...

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Inselaciune cumparat masina emil51 emil51 Pe 9 Mai 2008 am cumparat o masina de la un tip din Ploiesti, cu care am facut un act de vanzare-cumparare la o dactilografie de langa ... (vezi toată discuția)
Inselaciune cu contract si chitanta karinacm karinacm Va rog frumos cine ma poate ajuta in urmatoarea problema. Pe 10 august 2009 am contactat o firma ca sa mi faca izolatie exterioara la balcon si tot in ... (vezi toată discuția)
Plata nedatorata sau.....? iacobcristian iacobcristian Buna ziua am platit suma de 25.000 E+TVA unei firme pe baza unei facturi proforme emisa de alta firma.Este vorba de plata unui avans ptr. un apt.pe care ... (vezi toată discuția)