avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... PLATA NEDATORATA SAU.....?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

PLATA NEDATORATA SAU.....?

Buna ziua

am platit suma de 25.000 E+TVA unei firme pe baza unei facturi proforme emisa de alta firma.Este vorba de plata unui avans ptr. un apt.pe care l-am platit firmei X.Cum spuneam,factura proforma a fost emisa de o alta firma Y care cesionase la o data anterioara apartamentul firmei X,dar dintr-un exces de zel si ptr. a ma grabi pe mine sa fac plata avansului,mi-a dat o factura proforma emisa de ei.Nu am nici un contract de nici un fel cu nimeni.Totul sa stabilit verbal.Conditia ca eu sa pot plati si restul sumei era ca firma Y sa-mi gaseasca client la un apt. pe care-l detin eu astfel putand plati firmei X diferenta de bani.Firma Y nu a gasit insa client ptr. apt meu,astfel ca nici eu nu am putut plati mai departe restul de bani firmei X.Acum eu doresc restuirea avansului,ptr. ca inainte de a-l plati am intrebat-o pe reprezentanta firmei Y urmatorul lucru:daca va fi vreo problema cu vanzarea apt meu,ce se va intampla cu avansul?La care dansa mi-a spus ca avansul m-i se va restitui in cazul in care apt. meu nu se va vinde.Apt. nu sa vandut dar firma X nu mai doreste sa-mi restituie cei 25.000 E+ TVA.Am vorbit cu doamna de la firma Y care mi-a facut proforma si care m-a asigurat ca nu-i nici o problema si ca daca nu vin cu diferenta de bani,i-mi vor returna avansul.Dar firma X nu-mi da banii.
Eu daca nu am nici un contract cu ei (cu firma X)decat acea proforma pe care mi-a dat-o doamna de la firma Y si care firma Y NU MAI DETINE APT. DE MULT,am si OP cu care am platit si mai mult,firma X mi-a trimis si o factura ptr cei 25.000 E+TVA,ce credeti ca pot face?Deci a intrat suma de 25.000 E+TVA in ct. unei firme fara nici un fel de justificare,contract etc.Ei au emis apoi o factura pe care scrie avans cf contract.....dar nu exista nici un contract.
Daca nu m-am facut inteles prea bine,as dori sa vorbesc personal cu cineva calificat in probleme juridice in afaceri,si care sa-mi sugereze ce este mai bine sa fac.Nu am spus despre ce firme este vorba ptr. ca sant niste firme foarte mari si foarte cunoscute si pana nu vad ce se poate face,nu spun cine sant.
Nu cumva faptul ca doamna de la firma Y mi-a dat o proforma cu un apt. care nu-i apartinea firmei ei reprezinta si un fals si uz de fals?S-au inselaciune?Eu in baza acelei facturi proforme am platit acei bani cu incredere,ptr. ca factura avea antet cu firma respectiva-de mare incredere-,era stampilata si semnata.
Multumesc si daca pot lua legatura cu cineva specializat in astfel de probleme,va rog sa-mi spuneti.
Multumesc.
Trebuie sa va angajati un avocat impreuna cu care sa redactati o notificare catre firma "X", cu care nu aveti nici un contract incheiat, si sa-i puneti in vedere sa va restituie banii platiti aiurea. Subliniez ca banii i-ati platit aiurea, cum probabil deja ati inteles si dvs. Cu siguranta nu veti mai proceda la fel de imprudent in viitor. Invocati plata nedatorata, dvs nu ati platit firmei care v-a emis factura suma respectiva, ci unui tert. Cesiunea lor nu va era opozabila si nu aveati de unde s-o cunoasteti, presupun. In subsidiar incercati si vis-a-vis de firma Y demersuri, asistate de un avocat, in care sa le transmiteti ideea dvs ca sunteti victima unei inselaciuni si ca nu veti ezita sa formulati plangeri penale...dar sa stiti ca firma Y nu prea are legatura cu pierderea dvs, deoarece nu acestei firme i-ati virat banii...Incercati inclusiv sa faceti plangere la OPC, deoarece sunteti un client rau tratat...cel putin.
In cele din urma, daca notificarile si intrevederile nu dau roade, trebuie sa formulati actiunea in justitie pentru restituirea platii nedatorate, invocand si imbogatirea fara just temei.
Va multumesc f. mult ptr. raspuns.Voi lua legatura cu un avcat.La OPC nu pot merge deoarece si eu tot pe firma mea doream sa achizitionez apt. Sant niste actionari comuni intre firma X care a emis proforma si firma Y care a beneficiat de bani,asa ca ce-i drept,nu am virat banii firmei Y ci firmei X ,dar actionarii sant comuni.Acesta a fost si motivul ptr care am avut incredere sa le virez banii fara contract,ptr ca la momentul resp. i-am intrebat:ce vom face daca nu vom putea platii mai departe si dansii mi-au spus ca m-i se vor restitui banii deoarece sant niste colegi de-ai lor si nu niste straini.Acum bineanteles ca nu mai recunosc.Mai mult,acest lucru se vede in niste mail-uri de corespondenta intre mine si doamna de firma X.
Va mutumesc si va rog daca se poate sa-mi spuneti care este modul de-a contacta un avocat specializat pe litigii de acest fel.Stiu ca si avocatii sant specializati pe mai multe domenii,si am auzit chiar ca exista niste barouri paralele de care chiar trebuie sa te feresti.
In acest caz par a fi mai multe complicatii decat o plata nedatorata.
Faptul ca ati platit banii firmei X fara factura sau contract constituie intradevar la prima vedere o plata nedatorata.Dar nu se stie ce colaborare au cele doua societati intre ele si cum se scad ele in contabilitate.
Dar cel mai bine pentru dumneavoastra ar fi sa consultati un avocat si sa mergeti pe urma banilor.
Va doresc succes, o sa aveti nevoie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Escrocherie sau plata nedatorata??? iacobcristian iacobcristian Buna ziua am facut o gafa datorita increderii pe care o am(sau aveam)in oameni.Dupa aceasta intamplare probabil ca nu voi mai avea incredere nici in ... (vezi toată discuția)
Deducere tva platit ca avans firma intrata in faliment ulterior radiata din registrul comertului Florin111 Florin111 Am urmatoarea situatie : societatea X a platit integral o factura de avans cu tva-ul aferent societatii Y .Ulterior societatea X si-a dedus tva-ul aferent din ... (vezi toată discuția)
Se considera livrare intracomunitara? ASUL28 ASUL28 Buna ziua O livrare de produse finite de la o soc. romaneasca catre alta soc. rom. cu locul livrarii in Italia, se considera livrare intracomunitara? Si o ... (vezi toată discuția)