Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... receptie locuinte
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

receptie locuinte

In anul 2005, 241 persoane, in calitate de beneficiari, am semnat individual contracte de constructie cu Antreprenorul General "S.C.South PacificConstructii SRL" avand ca obiect constructia de locuinte la cheie, in cartierul rezidential Straulesti. Conform Anexei Tehnice nr. 3-Utilitati, locuinta trebuie sa aiba racord la retelele de apa, canalizare si reteaua de energie electrica. La termenul de finalizare a lucrarilor, antreprenorul impune desfasurarea procedurilor de receptie a lucrarilor, in conditiile in care lucrarile la retelel de utilitati in cadrul cartierului sunt neterminate, racordarea locuintelor neexecutata, iar locuintele sunt practic nelocuibile. In plus, antreprenorul impune ca la receptie sa participe numai beneficiarul, interzice lucrari de expertiza si limiteaza termenul de verificare a lucrarilor la 90 min.
Ce conduita legala putem adopta in aceasta situatie?
Exista prevederi legale care sa reglementeze procesul de predare-primire a locuintei?
Specific ca pretul contractului este platit in proportie de 90%.
Puteti ataca in instanta contractul pentru daune si puteti face plangere la politie pentru inselaciune.
Refuzati receptia locuintelor si actionati firma in instanta pentru plata penalitatilor de intarziere, daca sunt prevazute in contract.;) si respectarea clauzelor contractuale.
In ceea ce priveste plangerea pentru inselaciune, nu cred ca tine, nu sunt indeplinite conditiile constitutive ale infractiunii :((