Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

inprezent sunt somer si mai am somaj pana in decembrie recent am gasit un loc de munca dar nu stiu daca o sa fie pe mai mult timp am auzit ca firma respectiva nu merge prea bine, intrebare daca se unchide la cat timp de la angajare dupa plecarea din somaj primesti iar somaj
1. Beneficiati de indemnizatie de somaj de fiecare data cand indepliniti cele doua conditii legale:
- incetarea CIM din motive neimputabile dvs.:
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
2. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
3. Perioadele in care ati fost in somaj nu sunt stagii de cotizare la somaj. Adica daca in cele 24 de luni ati avut si somaj scadeti lunile de somaj si trebuie sa va ramana minim 12 luni lucrate si cotizaqte la somaj.