Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trebuie sa platesc la vama TVA-ul si taxele pentru ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trebuie sa platesc la vama TVA-ul si taxele pentru revanzare produse cumparate din afara UE ?

Buna ziua,

Vreau sa cumpar produse pentru revanzare de la o firma din afara UE, factura vine fara TVA mentionat. Trebuie sa platesc la vama TVA-ul si taxele vamale ? In cazul in care platesc TVA-ul la vama pentru 100 ron si firma imi restituie pe baza facturii vamale TVA-ul in contul firmei (asta fiind un bebeficiu pentru reselleri), eu cand vand produsul cu 130 mai platesc o data tvaul pentru 130 sau doar pentru cei 30 care sunt adaosul meu ?

Multumesc frumos.
se plateste tva in vama, 24%, adica 100 x 24% = 24 lei tva deductibila
adaos comercial = 30% = 30 lei
(100 + 30) x 24% = 31,2 lei tva colectata

diferenta de plata catre buget prin decont de tva = 31,2 - 24 = 7,2 lei