avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am 52 ani, 30 ani stagiu de cotizare, pot beneficia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am 52 ani, 30 ani stagiu de cotizare, pot beneficia de pensie anticipata la varsta asta?

buna, am 52 ani, am cotizat pt.30 ani in sistemul public de pensii si vroiam sa stiu daca pot iesi la pensie anticipata sau anticipata partiala.
va multumesc anticipat pt.raspuns!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 06:22, 6 Octombrie 2010
Buna ziua. eu stiu ca mamentan nu se mai poate pensiona anticipat.
Nu puteti iesi la pensie nici intr-un fel potrivit actualei legi19/2000.Potrivit legii unitare puteti iesi la pensie pentru limita de vasta in iulie 2020(daca sunteti nascuta in septebrie 1958)sau in august 2020(daca sunteti in octombrie 1958)cu un stagiu de cotizare de 31 de si 10 luni.Anticipat partial cu 5 ani inainte(2015) cu un stagiu de cotizare de 31 de ani si 10 luni.Anticipat tot cu 5 ani inaite (2015) cu un stagiu de cotizare de 39 de ani si 10 luni.La pensia anticipata si anticipata partial nu se tine cont de stagiile asimilate
In primul rand, potrivit art. 10 din Legea nr. 118/2010, in perioada 03.07.2010 - 31.12.2010 dispozitiile legale privind inscrierea la pensie anticipata si pensie anticipata partiala nu se mai aplica.

Chiar daca s-ar fi aplicat, dvs. nu indepliniti conditia privitoare la varsta pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, respectiv 55 de ani. Pentru a va spune cand indepliniti conditiile pentru a beneficia de aceasta categorie de pensie conform legii privind sistemul unitar de pensii publice, trebuie sa reveniti cu data nasterii dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta de pensionare aurelia50 aurelia50 Buna ziua, Numele meu este Aurelia, sunt nascuta in luna octombrie anul 1958, am 30 de ani de vechime si as dorisa stiu cand pot iesi la pensie. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala ilieelena ilieelena Buna ziua ,am si eu o intrebare legata de pensia anticipata,sunt nascuta in 1958 ,si am 35 de ani lucrati fara intreruperi,la ce varsta pot beneficia de pensie ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala femei valerius1510 valerius1510 Pot iesi la pensie anticipata partiala avand 30 ani si trei luni vechime in munca? Sunt nascuta pe 08-Nov-1958. (vezi toată discuția)