Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Buna ziua,
Numele meu este Aurelia, sunt nascuta in luna octombrie anul 1958, am 30 de ani de vechime si as dorisa stiu cand pot iesi la pensie. Mentionez ca nu conteaza penalizarea.
multumesc!
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Indepliniti conditiile de pensionare pentru limita de varsta la 61 de ani si 3 luni, in ianuarie 2020.

3. - Ati putea beneficia de pensie anticipata partiala, incepand cu ianuarie 2015, la varsta de 56 de ani si 3 luni, daca ati avea un stagiu de cotizare de 31 de ani si 3 luni.
- Pentru pensie anticipata partiala va lipseste 1 an si 3 luni de stagiu de cotizare.