avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Buna ziua,
Numele meu este Aurelia, sunt nascuta in luna octombrie anul 1958, am 30 de ani de vechime si as dorisa stiu cand pot iesi la pensie. Mentionez ca nu conteaza penalizarea.
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:55, 26 Martie 2014
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Indepliniti conditiile de pensionare pentru limita de varsta la 61 de ani si 3 luni, in ianuarie 2020.

3. - Ati putea beneficia de pensie anticipata partiala, incepand cu ianuarie 2015, la varsta de 56 de ani si 3 luni, daca ati avea un stagiu de cotizare de 31 de ani si 3 luni.
- Pentru pensie anticipata partiala va lipseste 1 an si 3 luni de stagiu de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata robulenuta robulenuta nascuta in 11 octombrie 1958 , ani de vechime in munca 28ani si 4 luni (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata mihailaelena mihailaelena sunt nascuta in anul 1958 luna ianuarie .Cind pot iesi la pensie anticipat sau partial anticipat?Amvechimea in munca neitrerupta de 31 ani. (vezi toată discuția)
Pensie anticipata ANA-MARIA COSULETU ANA-MARIA COSULETU Buna ziua, Imi puteti spune va rog pentru 37 de ani in campul muncii daca s-ar opta pentru pensia anticipata partial cati ani de penalitate se pun?Specific ... (vezi toată discuția)