Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inchiriere spatiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inchiriere spatiu

Detin intr-o piata un spatiu care este proprietate prin hot.jud.definitiva si irevocabila . dar terenul de sub cladire este al pietei asa ca platesc printr-o conventie contractuala chirie pe teren, iar in conventie la obligatiile utilizatorului scrie ca nu am voie sa subinchiriez sau sa cedez terenul pe perioada rezervarii ,altor pers, fizice sau juridice conf.HG 348/2004(art.21 alin.2). intrebarea mea este : pot eu subinchiria spatiul , cladirea ? ma poate impiedica cineva atata timp cat cladirea este a mea ? va rog astept raspunsul Dvs.urgent.
buna ziua, orice subanchiriere genereaza obligatia sublocatarului de a face dovada cu acte ca are acest drept, adica sa rezulte din acte ca locatarul terenului are drept de a-l subanchiria
nu aveti dreptul de a subinchiria.
Bună seara! Nu puteţi. Chiar daca spaţiul comercial este al dvs. acesta se afla pe terenul pietei pe care dvs. l-ati închiriat şi v-ati obligat sa nu-l subînchiriaţi, adică sa-l închiriaţi altei persoane fara acordul proprietarului. La fel cum dvs. sunteţi în prezent utilizatorul terenului la fel va fi si viitorul chirias si nu va putea utiliza terenul fara acordul proprietarului. Va recomand sa discutaţi cu proprietarul terenului si sa va permita sa subinchiriati sau sa reziliati dvs. contractul de comun acord cu acesta şi sa incheie separat un contract de inchiriere a terenului cuchiriasul dvs. Ca sa fiu mai explicit obtineti acordul proprietarului terenului si apoi veti putea inchiria. Mult succes!