Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociatie familiala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociatie familiala

Buna ziua! Doresc sa deschid o Asociatie familiala sau Intreprindere Individuala. Daca sotia mea este in concediu de crestere a copilului poate face parte din asociatie?
In cazul unei firme, lucrurile sunt mai simple.
O persoana aflata in concediu de crestere a copilului poate fi asociat intr-o firma.
Atat timp cat nu i se vor distribui dividende, nu ar trebui sa apara probleme, deoarece nu inregistreaza venituri din firma.

In cazul unei Intreprinderi Familiale, acest lucru nu mai este posibil, deoarece veniturile Intreprinderii sunt considerate venituri directe ale membrilor ei, pe care le declarati si pentru care sunteti impozitati in mod direct.

Pentru moment va sfatuiesc sa infiintati, doar d-voastra, un PFA sau o Intreprindere Individuala, urmand sa faceti o eventuala modificare ulterior, dupa ce concediul sotiei va ajunge la final.
Faceti pe numele dvs un PFA.