Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizare depozit la o fabrica de alimente
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizare depozit la o fabrica de alimente

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati ca ce acte sunt necesare pentru a autorizarea un depozit la o fabrica de produse alimentare. In primul rand ma intereseaza este sa apara pe certificatul contatator si codul CAEN 5210-Depozitari, acum apare doar CAENul pt fabricare.
In Actul Constitutiv este trecut CAEN-ul 5210.
Multumesc
Multumesc tuturor pt raspunsuri.
Dl Alberto, situatia este urmatoarea: avem mai multe fabrici de prod lactate, dar fabrica care face subiectul acestui topic in momentul prezent nu functioneaza ca fabrica si dorim sa facem doar un depozit pt marfa produsa in celelate fabrici. Cei de la DSV au fost in control, vor sa retraga autorizatia san-vet pt fabricare si sa emita doar pt depozitare prod lactate. Pt a emite aceasta autorizatie au solicitat un Certif Const cu CAENul pt depozitare.

Informatiile sunt insuficiente pentru un raspuns definitiv.

E vorba de firme diferite, cine este titularul spatiului, ce relatii sunt intre proprietarul spatiului si fabricile care isi depoziteaza marfa acolo, este incheiat contract comodat, inchiriere, se factureaza "depozitari", toate fabricile sunt ale aceleiasi firme, marfa pleaca catre beneficiari din acel depozit, cine detine spatiul... etc. ?

Oricum, puneti "depozitari" (deşi nu faceţi nicio "depozitare" in sensul legii) sa-i satisfaceti pe aia de la DSV si gata.

PUteti apela la un avocat pentru consultanta fata in fata, daca nu aveti timp sa tastati.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Imi cer scuze dl Alberto, mi s-a parut ca am explicat asa ca este pe intelesul tuturor.
Este vorba doar despre o singura firma, care este titularul tuturor spatiilor, inclusiv al spatiulului fabricii unde dorim sa autorizam depozitarea. Aceasta firma este titularul tuturor fabricilor.
Marfa va fi livrata catre clienti cu masinile noastre proprii.
Depozitari nu se factureaza.

Multumesc