Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... contract asigurari sociale pentru PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

contract asigurari sociale pentru PFA

Buna ziua,
Sunt o PFA infiintata in anul 2007, impozitata in sistem real.
Doresc sa inchei contract individual de asigurari sociale la stat (contributie pentru pensii).
Va rog mult sa-mi spuneti daca stiti cat anume voi fi obligata sa platesc lunar, adica ce procent aplicat la ce limita de suma si daca voi fi obligata sa platesc contributia si pe vreo perioada anterioara.
Va multumesc.
multumesc pt raspunsuri,deci ce treb sa fac sa merg la amandoua casele de asigurari,si sa-mi calculeze ce trebuie +penalitati...asta daca am cu ce platii..sanatate,somaj si pensii,adica cam 16,5% din venitul realizat!cam asa...apoi acum ce fac caci pfa-ul e suspendat,din sept 2009...mai trebuie sa declar ceva?caci am inteles ca sunt doua oug in vigoare 58/2010,si asta care e acum de trebuie sa mergem la fisc sa declaram cu formularul 102,banuiesc ca ma va pune sa declar minim pe economie caci altfel nu inteleg...a si penalitatile aste la ce procent ajung?
leila memet, utilizator
Penalitatile dubleaza suma
:OX-(ceea ce inseamna ca nusi vor primi nici un ban...sa fie sanatosi...eu nam sa le dau atatia cat vor ei...sa ma execute...nam casa ,masini ...B-)
Penalitatile s-au adunat cate 36.5% / an pina pe 1 iulie 2010.
De exemplu contributia datorata pentru primul trimestru 2006, trebuia platita pina pe 15 martie 2006. Din 16 martie 2006 au inceput sa curga penalitatile, 0.1% / zi.
Din 16 martie 2006 pina pe 1 iulie 2010 s-au scurs 1568 zile, rezulta un 156.8% penalitati la suma scadenta 15 martie 2006. Pentru numarul de zile scurse dupa 1 iulie 2010 procentul de penalitati este 0.05% / zi, la care se mai adauga un 5% la 1 august 2010, 15 % 1 octombrie.
De prescriere nu cred ca poate fi vorba, e mult de asteptat, 2006 se prescrie abia pe 1 ianuarie 2012

Daca nu sunt bunuri ma gandesc ca pun poprire pe salar daca exista, nu stiu daca ar putea pune poprire pe indemnizatia de cresterea copilului (presupunand ca in momentul de fata va aflati in situatia asta pe baza imaginii cu punk-istului)!?
nu,am salar,ci o societate com,care ma gandesc so radiez sau orice sa scap de ea...imaginea punk,:D,fenomenul punk e o razvratire impotriva a tot ceea ce inseamna sistem,reguli si biruri...nu am indemnizatie de cresterea copilului,dar ar fi fost culmea nemerniciei sa poata face asta...#-o,multumesc oricum,pentru ca m-ati luminat!!