avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale noul CAEN_intrebare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

noul CAEN_intrebare

urmare intrarii in vig a noului CAEN se impune demararea procedurilor de modificare a certificatelor de inmatriculare emise in baza CAEN vechi ?... ORC-ul de care apartin inca nu mi-a dat un raspuns oficial...poate stie cineva...multumesc
Cel mai recent răspuns: S.C. GALANTOM CONSULTING S.R.L. , Consultant credite si finantari 13:53, 17 Ianuarie 2008
Uite un articol interesant aparut chiar azi www.avocatnet.ro/content/art...
Pana la urma vor trebui actualizate toate actele constitutive.
in mod normal ar trebui ca "armonizarea" certificatelor de inmatriculare existe cu noile prevederi CAEN sa se faca din oficiu, fara alte taxe, drumuri si cereri pe la ORC...dar la noi nu cred ca va fi astfel...doar ORC-ul din taxe traieste...=D>
Inca nu exista un termen limita stabilit pentru recodificarea CAEN, dar aceasta va trebui facuta.
- citat din 12 Ianuarie 2008 de pe site-ul Avocatnet.ro -
Societatile comerciale ale caror activitati economice nu mai corespund editiei revizuite a Clasificarii Activitatilor din Economia Nationala (CAEN), trebuie sa se conformeze noii recodificari, insa nu exista un termen obligatoriu pentru depunerea documentatiei.
cu siguranta ca in viitorul apropiat se va stabili si un termen in care vom fi obligati sa preschimbam certificatele...asta in cazul in care nu se va opera din oficiu....

Alte discuții în legătură

Documente si informatii utile ref. caen rev.2 2AS 2AS Pentru toti cei interesati, am postat la adresele de mai jos (sper sa functioneze!): cateva documente pe care le-am identificat eu pe Internet si pe care le ... (vezi toată discuția)
Preschimbare certificat de inregistrare scorus69 scorus69 Buna ziua va rog mult de tot sami spune ti cat ma costa taxele la ONRC pentru preschimbare certificat de inregistrare cu noul cod CAEN si inchidere punct de ... (vezi toată discuția)
Schimbare totala obiect activitate principala cat si obiecte secundare mm_ally mm_ally Buna seara. Detin un SRL cu activitate principala Editare de programe 7221 si mai multe obiecte secundare legate de informatica, internet etc. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)