Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale noul CAEN_intrebare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

noul CAEN_intrebare

urmare intrarii in vig a noului CAEN se impune demararea procedurilor de modificare a certificatelor de inmatriculare emise in baza CAEN vechi ?... ORC-ul de care apartin inca nu mi-a dat un raspuns oficial...poate stie cineva...multumesc
Uite un articol interesant aparut chiar azi www.avocatnet.ro/content/art...
Pana la urma vor trebui actualizate toate actele constitutive.
in mod normal ar trebui ca "armonizarea" certificatelor de inmatriculare existe cu noile prevederi CAEN sa se faca din oficiu, fara alte taxe, drumuri si cereri pe la ORC...dar la noi nu cred ca va fi astfel...doar ORC-ul din taxe traieste...=D>
Inca nu exista un termen limita stabilit pentru recodificarea CAEN, dar aceasta va trebui facuta.
- citat din 12 Ianuarie 2008 de pe site-ul Avocatnet.ro -
Societatile comerciale ale caror activitati economice nu mai corespund editiei revizuite a Clasificarii Activitatilor din Economia Nationala (CAEN), trebuie sa se conformeze noii recodificari, insa nu exista un termen obligatoriu pentru depunerea documentatiei.
cu siguranta ca in viitorul apropiat se va stabili si un termen in care vom fi obligati sa preschimbam certificatele...asta in cazul in care nu se va opera din oficiu....