Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume la casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume la casatorie

este posibil ca in momentul casatoriei doar unul dintre viitorii soti sa ia si numele de familie al celuilalt sot, pastrandu-si-l in acelasi timp pe al sau, in timp ce celalat sot va ramane cu doar numele sau de familie?
La incheierea casatoriei, viitorii soti vor declara, in fata delegatului de stare civila, numele pe care s-au invoit sa-l poarte in casatorie.
Sotii pot sa-si pastreze numele lor dinaintea casatoriei, sa ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite.

Art. 27
La incheierea casatoriei, viitorii soti vor declara, in fata delegatului de stare civila, numele pe care s-au invoit sa-l poarte in casatorie.
Sotii pot sa-si pastreze numele lor dinaintea casatoriei, sa ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite.

Art. 28
Sotii sunt obligati sa poarte in timpul casatoriei numele comun declarat.
Daca sotii s-au invoit sa poarte in timpul casatoriei un nume comun si l-au declarat la incheierea casatoriei potrivit dispozitiilor art. 27 din codul de fata, fiecare din soti nu va putea cere schimbarea acestui nume, pe cale administrativa, decat cu consimtamantul celuilalt sot.
sa inteleg ca eu nu pot sa imi pastrez numele si sa iau si numele viitorului sot, iar el sa isi pastreze numele fara a-l lua pe al meu?
otesani a scris:

sa inteleg ca eu nu pot sa imi pastrez numele si sa iau si numele viitorului sot, iar el sa isi pastreze numele fara a-l lua pe al meu?

Nu,nu puteti. C.fam.prevede doar cele trei modalitati prezentate mai sus.;)