Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz de concediere

am fost invatat de o doamna de la ITM sa depun o cerere la serviciu prin care sa informez angajatorul ca voi lucra doar 4 ore pe zi in timpul preavizului conform unor legi din codul muncii fara a afecta salariul ce il voi primi iar restul de 4 ore sa il folosesc in a-mi cauta de lucru.Doamna vorbea de art 247 ,47(3)si 79(5).Ulterior alte surse mi-au spus ca asta ramane la latitudinea angajatorului si ca poate sa accepte dar sa ma plateasca doar cele 4 ore.ma poate ajuta cineva ?eu nu mai inteleg nimic
Conform Contractului colectiv munca la nivel national 2007-2010:
ART.74. (2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.

Deci, aveti dreptul, daca sunteti concediat din motive ce nu tin de persoana dvs, sa fiti pontat 8 ore insa sa lucrati doar 4 ore, fara sa va ia din salariu.
mon_maria, utilizator
Doamna de la ITM are dreptate, v-a sfatuit bine si corect.
Angajatorul fie minte, fie este prost informat.