avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor calcul varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor calcul varsta pensionare

La ce varsta poate sa iasa la pensie anticipat si normal, o persoana(femeie) cu 35 de ani vechime, dincare 5 ani grupa a II-a ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:40, 6 Octombrie 2010
Care este data nasterii?
1956, dar ce importanta are?
grandanat a scris:

1956, dar ce importanta are?


1. Are importanta pentru ca si actuala lege a pensiilor (nr.19/2000) si viitoarea lege a pensiilor stabileste varsta standard de pensionare in functie de nata nasterii (luna si anul).
2. Asa ca precizati luna si anul nasterii daca vreti un raspuns.
tudorvaleriu a scris:

grandanat a scris:

1956, dar ce importanta are?


1. Are importanta pentru ca si actuala lege a pensiilor (nr.19/2000) si viitoarea lege a pensiilor stabileste varsta standard de pensionare in functie de nata nasterii (luna si anul).
2. Asa ca precizati luna si anul nasterii daca vreti un raspuns.

Iunie 1956.
Nu cunosteam acest aspect. Mi se pare fara logica totusi. Sa aplici conditii de pensionare diferite in functie de luna in care esti nascut :stunned:
Limita de varsta februarie 2017.Anticipat in momentul in care va avea 38 de ani si 8 luni de cotizare,deci ar mai avea nevoie de 3 ani si 8 luni,oricum cel mai devreme februarie 2012(ceea ce ar parea imposibil de realizat).Anticipat partial in februarie 2012.Cei 5 ani de grupa a II-a nu aduc nici o reducere.

Alte discuții în legătură

Datele beneficierii de pensie anticipatã ºi pentru limitã de vârstã nikifeldrihan nikifeldrihan va rog sa-mi spuneti in situatia in care am 9 ani de grupa 1 si 39 de ani de cotizatie fiind nascut in13 aug 1956, sex masculin, la ce virsta pot iesi dupa ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare predescudarie predescudarie cand ies la pensie sunt nascuta in iunie 1956, am lucrat din 1973 aprilie in grupa a doua de munca, 22 de ani, si as dori sa stiu cand as putea iesi la ... (vezi toată discuția)
Lamuriri pentru pensionare anticipata andreeapopescu24 andreeapopescu24 Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)