Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor calcul varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor calcul varsta pensionare

La ce varsta poate sa iasa la pensie anticipat si normal, o persoana(femeie) cu 35 de ani vechime, dincare 5 ani grupa a II-a ?

Multumesc
Care este data nasterii?
1956, dar ce importanta are?
grandanat a scris:

1956, dar ce importanta are?

1. Are importanta pentru ca si actuala lege a pensiilor (nr.19/2000) si viitoarea lege a pensiilor stabileste varsta standard de pensionare in functie de nata nasterii (luna si anul).
2. Asa ca precizati luna si anul nasterii daca vreti un raspuns.
tudorvaleriu a scris:

grandanat a scris:

1956, dar ce importanta are?

1. Are importanta pentru ca si actuala lege a pensiilor (nr.19/2000) si viitoarea lege a pensiilor stabileste varsta standard de pensionare in functie de nata nasterii (luna si anul).
2. Asa ca precizati luna si anul nasterii daca vreti un raspuns.

Iunie 1956.
Nu cunosteam acest aspect. Mi se pare fara logica totusi. Sa aplici conditii de pensionare diferite in functie de luna in care esti nascut :stunned:
Limita de varsta februarie 2017.Anticipat in momentul in care va avea 38 de ani si 8 luni de cotizare,deci ar mai avea nevoie de 3 ani si 8 luni,oricum cel mai devreme februarie 2012(ceea ce ar parea imposibil de realizat).Anticipat partial in februarie 2012.Cei 5 ani de grupa a II-a nu aduc nici o reducere.