Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... daca unul din parteneri nu vrea sa divorteze cum va ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

daca unul din parteneri nu vrea sa divorteze cum va decurage divortul?

Sotia a plecat de acasa cu copilul la mama ei sub pretext ca vrea sa fie ajutata ,mai nou zice c anu s emai intoarce si vrea sa divorteze ... ce s eintampla daca sotulzice nu? Cum va fi un astfel de divort?
dragoste cu de-a sila se numeste... daca unul dintre soti doreste sa divorteze nu are nevoie de acordul sau acceptul celuilalt sot. formuleaza cererea si o depune la judecatorie. actiune de divort isi urmeaza cursul stabilit de regulile impuse de codul de procedura civila: intimpinare, probe, martori, expertize, etc. totul sfirsindu-se cu pronuntarea unei sentinte judecatoresti
Putin mai de durata, cu tam-tam, insa nimeni nu ii poate obliga sa stea impreuna. Partea interesata va depune cerere de divort din culpa exclusiva a celuilalt sot si va trebui sa o sustina cu probe : inscrisuri, martori - care pot fi si rude.
va fi un proces de divort care va dura mai mult ca timp....vor fi mai multi nervi consumati insa instanta tot va pronunta hotararea de desfacere a casatoriei.
Daca d-na nu te ma doreste langa ea eu zic sa fii de acord cu divortul nu vad la ce ti-ar folosi o prelungire a unei agonii..Casniciile nu mai sunt pana la moarte sunt cat se poate.