Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna seara!Am si eu o intrebare:IN CAZ CA UNUL DINTRE PARTENERI DORESTE SA DIVORTEZE,IAR CELALALT NU,CE ESTE DE FACUT?POATE FI SI OBLIGAT?MULTUMESC
obligat sa divoreteze sau sa nu divorteze ,ca nu se intelege.E simplu.Sotul ce nu e de acord se opune, combate afirmatiile celuilelt si se paote ca judecatorul sa respinga actiunea...da ce te faci cu dragostea cu sila#-o :sorry:

Cel ce doreste divortul si are motive suficiente (si probe) pentru a convinge instanta ca nu mai e posibila continuarea casatoriei poate sa obtina divortul chiar daca celalalt se impotriveste.
asa cum a spus si d'na av antoanela: dragostea cu sila #-o:sorry:
ca sa fim sinceri si sa vorbim fara ocolisuri,daca cineva vrea sa divorteze,iar cealalta parte nu,la un moment dat,intr'un mare final, divortul se va pronunta, pentru ca ,,n''motive pot exista ;)
chiar daca o parte procesuala nu este de acord cu desfacerea casatoriei, instanta poate pronunta divortul la solicitarea reclamantului .
conteaza si probatoriul administrat in cauza.