avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

sotul vrea sa inainteze actiune de divort
casatoria are aprox 1 an, nu exista bunuri comune, copii , etc
-ce costuri implica?
-in cat timp se desface casatoria?
-daca sotia nu se prezinta si nu e de acord cu desfacerea casatoriei ce se intampla?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 13:40, 10 Iunie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Daca sotul care invoca divortul are motive dovedite, atunci se aplica proverbul "Dragoste cu de-a sila nu se poate" si se pronunta divortul oricum.
Mai simplu spus, daca un avocat redacteaza actiunea de divort, sunt slabe sanse sa nu fie admisa.
Totusi, depinde de motivele pentru care se opune celalalt sot divortului, desi mira-m-as sa duca la alt deznodamant.
Divortul poate costa de la 100 de lei la... nu stiu, fara numar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort dana_sorina dana_sorina Buna seara!Am si eu o intrebare:IN CAZ CA UNUL DINTRE PARTENERI DORESTE SA DIVORTEZE,IAR CELALALT NU,CE ESTE DE FACUT?POATE FI SI OBLIGAT?MULTUMESC (vezi toată discuția)
Divort roxypoxy1704 roxypoxy1704 El a plecat de acasa de 4 ani.Acum s-a hotarat sa divorteze, a discutat cu ea si aceasta nu este de acord cu divortul in tot acest timp a sperat ca se va ... (vezi toată discuția)
Pretul unui divort mai complex niculinu niculinu Buna dimineata, Pentru situatia de mai jos, cam cat ar costa un avocat? Sotia a parasit domiciliul conjugal, lasandu-mi in urma un bilet, si o citatie pt ... (vezi toată discuția)