avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă depun cerere de divorț la tribunal,este posibil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă depun cerere de divorț la tribunal,este posibil ca acesta ...

Dacă depun cerere de divorț la tribunal,este posibil ca acesta sa nu se finalizeze dacă soțul nu dorește sa divorțeze?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:53, 28 Decembrie 2022
Nu conteaza daca el doreste sau nu!
Dragoste cu sila nu se poate.
Procesul se va soluționa indiferent dacă soțul dorește sau nu,dacă se prezintă sau nu etc.Important este sa fie citat iar dvs sa dovediți cu un martor motivele care fac conviețuirea imposibila..
Dacă am raportul politiei ptr violenta ,mai este nevoie de martor? Mulțumesc oricum ptr răspunsuri!
Da. Vă trebuie si un martor.
Interesanta situatie. M-am lovit si eu de asta. Un martor mincinos (in cazul meu) poate fi mai credibil decat o dovada clara?

Alte discuții în legătură

nu vreau divortul dragulin dragulin Buna ziua Am si eu una sau mai multe intrebari. Sunt casatorit de 3 luni si o relatie cu cu actuala mea sotia de zece ani si sotia vrea sa divorteze insa eu ... (vezi toată discuția)
Divort in instanta mitica66 mitica66 Buna Ziua..Problema este urmatoarea locuiesc in Alexandria si m-am decis impreuna cu sotia sa vindem si sa ne mutam in Bucuresti sa ne ajutam copilul care sta ... (vezi toată discuția)
Divort mayflowerb mayflowerb Saptamana viitoare am prima infatisare la un proces de divort in calitate de reclamant. Motivul principal este nepotrivire de caracter. Sotul nu este de acord ... (vezi toată discuția)