Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă depun cerere de divorț la tribunal,este posibil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă depun cerere de divorț la tribunal,este posibil ca acesta ...

Dacă depun cerere de divorț la tribunal,este posibil ca acesta sa nu se finalizeze dacă soțul nu dorește sa divorțeze?
Poate fi fiul nostru de 20 ani,martor? Eu nu doresc decât desfacerea căsătoriei ,fără circ și fără mizerii. Dar se pare ca în tara asta nu poate fi nimic corect și drept. De ce trebuie sa mi implic fiul în a depune mărturie împotriva tatălui sau? Unde este legea care ne protejează de astfel de situații?
Alt martor nu am,ptr ca nu mi a plăcut sa ma duc sa spun lumii problemele mele.
În cazul acesta ,el poate veni cu martori mincinoși și eu nu ma pot apară,atâta timp cât raportul politiei nu folosește la nimic.
Nu mi rămâne decât sa fiu prizoniera în propria mea viata,nu I asa?
Sunt foarte curioasa ce mi vor răspunde domnii avocați!
Fiul.nu poate fi audiat ca martor, alți membrii.ai familiei sau prieteni etc.
Judecatorii vor martor la divorț.
Fără martor riscati sa se respingă divortul.
Eu va înțeleg situația dar nu aveți ce face.

Încercați sa apelați la avocat și o sa va descurce cumva cu martorul.

Daca se va respinge divorțul veți avea nevoie de alte motive decât cele de acum și lucrurile se vor incurca.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dvs nu ati povestit nimanui despre casnicia dvs ? vecin, coleg,prieten, frate, mama ?
Sunt judecători care vor ca martorii sa fi văzut și nu sa fi auzit povestiri.
De altfel, martorii trebuie sa vada...daca ne luam după lege...
În fine, avocatii pot găsi soluții juridice.

Trebuie foarte bine elaborata acțiunea și gândită profund.
O hotărâre de divorț respinsa are autoritate de lucru judecat, conform legii.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat