Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Saptamana viitoare am prima infatisare la un proces de divort in calitate de reclamant. Motivul principal este nepotrivire de caracter. Sotul nu este de acord cu divortul, si foarte putini au stiut de probleme noastre. In actiune de divort am numit un singur martor, pe mama mea, dar ea s-a razgandit, nefiind de acord cu acest divort. As vrea sa stiu daca as putea obtine divortul si fara martori ( ce se intampla in cazul in care nu exista martori la proces) si ce se intampla daca martorul numit in actiune nu se prezinta la proces. Multumesc.
Daca sotul se opune la actiune trebuie sa aduceti un martor sau doi , obligatoriu .Angajati un avocat .
Actiunea de divort poate fi admisa doar in situatia in care probati ca exista motive temeinice pentru desfacerea casatoriei, respectiv ca relatiile de casatorie sunt grav si iremediabil vatamate si convietuirea nu mai poate continua.
Astfel, orientati-va la alti martori pe care ii puteti propune la primul termen de judecata, pentru ca este inutil sa o propuneti ca martor pe mama dvs . daca aceasta nu doreste sa depuna marturie, iar consecinta lipsei probelor in dovedirea actiunii conduc la respingerea acesteia.