Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT

cum pot divorta fara sa ma reprezinte un avocat?
ce ar tebui sa scriu in cererea care se depune la judecatorie,in termeni juridici ma refer.#-o.divortul e fara copii si fara partaj,iar separarea a avut loc acum 4 ani.multumesc pt ajutor!:)
Puteti face o cerere de divort prin acordul partilor, situatie in care nu mai trebuie sa motivati , daca insa este si sotul de acord.Daca insa el nu este acord, cererea trebuie motivata in fapt si in drept.
In fapt, descrieti faptele datorita carora ati ajuns la aceasta decizie, iar in drept trebuie sa invocati unele articole din codul familiei .
[ link extern ]
Prezenta reclamantului in procesele de divort este obligatorie cu exceptiile prevazute mai jos.
Art. 614. - In fata instantelor de fond, partile se vor infatisa in persoana, afara numai daca unul dintre soti executa o pedeapsa privativa de libertate, este impiedicat de o boala grava, este pus sub interdictie sau are resedinta in strainatate; in aceste cazuri, partile se vor putea infatisa prin mandatar. ;)
Actiunea presupune dovedirea motivelor de divort, mai exact trebuie sa probati ca exista motive temeinice in desfacerea casatoriei, ca relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate si convietuirea nu mai poate continua.
Despartirea in fapt a sotilor asa cum este in situatia dvs. -cu 4 ani in urma este un motiv de divort, insa care trebuie si el probat ca si celelalte expuse in actiunea formulata.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
pai exact articolele acelea din codul familiei nu le stiu,ca in fapt stiu ce trebuie sa scriu#-o
Puteti apela la serviciile unui avocat doar pentru redactarea actiunii.
Actiunea trebuie trebuie sa indeplineasca conditiile prev de art.112 c.proc.civ.