Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrebare(divort)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrebare(divort)

buna
tocmai am dus actele ptr divort la judecatorie.
am 2 copii majori
imi puteti spune cam ce pot spune la infatisare?nu-mi permit un avocat si nu vreau altceva ,decat sa scap!:).nu circ,nu partaj.
multumesc
Intrucat ati depus actele pt divort, veti sustine in fata instantei, tot ceea ce ati motivat in cuprinsul cererii de divort
Cine v-a facut actiunea ?
nimeni,am luat un model de pe net
Actiunea de divort este admisa in conditiile in care exista motive temeinice pentru desfacerea acesteia ( motive pe care numai dvs. le cunoasteti).
Astfel, este necesar sa probati ca relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate si convietuirea sotilor nu mai poate continua.
Probele in dovedirea actiunii de divort sunt inscrisurile si 2 martori.

Sotul doreste si el sa divorteze? Daca da, atunci incercati sa apelati la institutia medierii si la primul termen depuneti in instanta acordul de mediere cu privire la divort, copii, partaj , etc. si scapati de multe termene, taxe, etc.
De precizat ca medierea este confidentiala !