avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pot cumpara pe numele sotului o garsoniera ,
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pot cumpara pe numele sotului o garsoniera ,

buna ziua
am obtinut un credit de la banca pe numele sotului , el fiind titularul deoarece el munceste,eu fiind doar inputernicita ca sa fac toate hartiile pt banca , el este plecat in italia,
problema e ca nu stiu daca pot sa cumpar garsoniera pe numele, in acest sens eu nu am inputernicire dar vreau sa fie pe numele lui ca sa nu existe conflicte din partea familiei lui, garsoniera o cumparam pt mama lui, soacra mea si vrem sa aiba o clauza din care sa reiasa ca poate pe durata vietii ei sa locuiasca in acea garsoniera
in speranta ca am veti indruma bine va multumesc
Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 19:16, 6 Octombrie 2010
poate sa va dea o procura prin care sa puteti sa puteti sa il reprezentati la cumpararea casei.
deci poate face procura in italia si sa mi-o trimita
Indiferent pe numele cui va fi contractul, garsoniera va fi a amandurora (dvs. + sotul).
Ca sa cumparati pe numele lui, puteti face cum a zis @athe.
Pentru socara dvs., veti institui un "drept de uzufruct".
Atentie insa, daca urmeaza sa garantati creditul cu ipoteca pe garsoniera pe care urmeaza sa o cumparati, atunci trebuie ca si banca sa fie de acord cu uzufructul
buna ziua dr e musai musai procura aia , nu se poate fara nici cum ?daca am procura pt obtinerea banilor presupunand si ipotecarea apartamentului in care locuim oare nu e buna, multumesc
Notarul este cel care va va cere procura.
El/ea poate hotari daca incheie contractul fara (presupunand ca banca si vanzatorul accepta).

Legal, trebuie procura speciala pentru vanzare, si nu ar fi normal sa ajunga vechea procura. Obtinerea de credit si ipotecarea sunt operatiuni mult diferite de cumparare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Codebitor pensionar la un credit ipotecar vicky_gavrila vicky_gavrila Buna ziua. Am si eu o situatie. Eu si sotul meu am vandut garsoniera soacrei mele pentru a ne cumpara un apartament. Pentru restul sumei de bani o sa facem ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare -cumparare lacryg lacryg Soacra mea are facut contract de vanzare- cumparare cu drept de uzufruct viager cu matusa ei care --traieste---.Poate sa treaca pe sotul meu casa si gradina ... (vezi toată discuția)
Credit ipotecar elenacarmen elenacarmen buna ziua....am un credit ipotecar pe numele fostului sot si sunt si eu trecuta in dosar..garsoniera ipotecata este dobantita de mine in urma tranzactie ...voi ... (vezi toată discuția)