Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutoare sociale pentru persoanele cu handicap ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutoare sociale pentru persoanele cu handicap accentuat si grav

Am auzit la stiri ca pentru persoanele cu handicap accentuat sau grav se dau niste ajutoare sub forma de zahar si faina si nu mai stiu ce. Eu am handicap accentuat II si locuiesc in sectorul 4. Sotul meu beneficiaza de acelasi ajutor de handicap acelasi grad , dar apartine de sectorul 2 Bucuresti. As vrea sa aflu daca este adevarat, precum si locul unde trebuie sa mergem sa le ridica si cantitatea. Nu stiu daca pot primi raspuns la aceasta intrebare, la televizor nu au dat mai multe amanunte si sunt debusolata. As vrea sa mai stiu si perioada pana cand pot primi aceste ajutoare. Va multumesc.
Pentru precizarea perioadei si a punctelor de desfacere a produselor alimentare,
contactati personal,telefonic serviciul specializat din cadrul primariei sector 4
Aceste ajutoare se dau intr-un singur loc, nu depinde de sectorul in care locuiesti, nu mai cunosc adresa exacta, strada este undeva in spatele City-mall, fosta Sura-mare, acolo unde intoarce tramvaiul 19, cum intri pe soseaua Giurgiului, cei din zona cunosc adresa si daca ii intrebati va vor indruma, eu de acolo am luat in martie si m-a indrumat o doamna care lucra la chioscul de ziare. Trebuie sa ai o dovada a venitului, eu am lasat acolo o copie a carnetului de somer.
Aici sunt niste datele ca poate te ajute.

DIRECŢIA GENERALÃ DE ASISTENŢÃ SOCIALÃ ªI PROTECŢIA COPILULUI
Judet: Bucureşti, Localitate: SECTOR 4
ªos. Olteniţei nr. 252-254, BL. 151, PARTER
Web: www.dgaspc4.ro
E-mail: diradult@dgaspc4.ro

Telefon: 0372-715100 / 0372-715101
Fax: 0372-713885

DIRECŢIA GENERALÃ DE ASISTENŢÃ SOCIALÃ ªI PROTECŢIA COPILULUI
Judet: Bucureşti, Localitate: SECTOR 2
Str. Olari nr. 11 - 13
Web: www.social2.ro
E-mail: nu are

Telefon: 021-2522202
Fax: 021-2522217

CENTRUL DE SERVICII PENTRU PERSOANE ADULTE CU HANDICAP
Adresa:
Judet: Bucureşti, Localitate: Sectorul 2
Balotului nr. 8

CENTRU DE COORDONARE CONSILIERE "SF.SPIRIDON"
Adresa:
Judet: Bucureşti, Localitate: SECTOR 4
Str. Aleea Ciceu nr.12
Contact
Web: nu are
E-mail: nu are
sfspiridon@dgaspc4.ro
Telefon: 021-4610585
Fax: 021-4610585

Conducere
Nume/Prenume Functie Profesie Telefon Mobil Telefon Fix Fax E-mail
Olaru Mihaela ªef centru Profesor - 021-4610585 021-4610585 sfspiridon@dgaspc4.ro

Va multumesc pentru ajutor, am sunat la salcetului si nu raspunde nimeni, am fost acolo si m-au intors din drum. Asa e in Romania. Stiu sigur ca acolo este, am verificat si am intrebat persoane ca mine, dar nu m-au primit. O sa mai incerc odata, mai cu curaj. Va multuemsc inca o data.
Dupa multe cautari si zile pierdute pe drumuri, am aflat ca aceste ajutoare se dau in Aleea Ciceu, acolo unde se dau si ajutoarele de caldura. Va multumesc penru indrumare si sper sa le fie de folos si altora.
O zi bna.