Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sindicat

in cazul adresarii unei petitii catre un anumit sindicat : pentru primirea raspunsului se aplica prevederile art. 8 din ordonnta nr.27 din 30 ianuarie 2002
privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor ?
Nu intrucat un sindicat functioneaza pe alte considerente si baza legala .
atunci care este termenul de primire a raspunsului la o petitie adresata unui sindicat si cine reglementeaza aceasta ?
mancipri, utilizator
buna ziua! un raspuns ar trebui sa gasiti in statutul sindictului din care faceti parte.
mancipri a scris:

atunci care este termenul de primire a raspunsului la o petitie adresata unui sindicat si cine reglementeaza aceasta ?

Numai pentru institutiile publice sunt reglementate termene pentru solutionarea unei petiti , nu si pentru persoanele juridice de drept privat.
Totusi, va puteti adresa instantei de judecata .
vedeti si legea 544/2001. poate e vorba de informatii de interes public sau/si personal.