avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... va rog ajutati`ma mostenire sotul poate detine ceva?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

va rog ajutati`ma mostenire sotul poate detine ceva?

in 2003 ianuarie ai mei au luat un apart impreuna in martie 2003 a decedat mama ...am ramas eu si tatal meu mentionez ca st unicul copil...am 29 de ani nu st chiar copil:)anul treut pe 21 noiembrie m am casatorit si am luat numele sotului dar pe 27 noiembrie a decedat tatal meu anul trecut as dori sa aflu sotul meu poate detine ceva din casa alor mei in caz de divort?va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:27, 7 Octombrie 2010
Nu, bunurile sunt ale dvs. proprii.Conform legii, bunurile dobandite de unul dintre soti prin donatie sau mostenire sunt bunurile proprii ale acestuia.
va multumesc doamna consilier din inima o zi cat mai frumoasa
Fiind vorba de mostenire sotul nu va avea drept in virtutea legii.

Insa, daca veti vinde apartamentul si veti cumpara altul, noul bun cumparat va intra la masa partajabila in caz de proces.
Daca veti face vreodata o astfel de miscare ar fi bine sa consultati mai inainte un avocat pentru a nu va complica ulterior existenta.

avocat Claudiu Lascoschi
Nu este chiar asa, intrucat valoarea obtituna din instrainarea unor bunuri proprii, reinvestita in alte bunuri, vor fi tot bunuri proprii ale titularului instrainarii bunurilor proprii.Trebuie facuta aceasta mentiune, desigur, atunci cand are loc achizitionarea unor noi bunuri.
Bunul cumparat in timpul casatoriei este prezumat bun comun...
Si daca solicita 50% si nu mai mult din nestiinta?

Sau daca nu dovedeste ca bunul comun a fost dobandit din bani proveniti din valoarea vanzarii unui bun propriu?
In cazul in care nu dovedeste se va stabili 50% pentru fiecare...
Este gresit?

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Drepturi egale la partaj VIOLETTUTZA VIOLETTUTZA as vrea sa aflu continutul legii prin care sotii au drepturi egale asupra bunurilor dobandite in timpul casatoriei chiar daca unul dintre ei nu poate dovedi ca ... (vezi toată discuția)
Concubinaj marinica71 marinica71 bunurile obtinute in timpul concubinajului sunt bunuri comune sau personale? (vezi toată discuția)
Partaj novam999 novam999 Sunt divortata de 3 ani, cu 2 copii minori(de9, respectiv 11 ani) in intretinere si nu am facut partajul pina la aceatsa data.Casatoria a durat 10 ani si in ... (vezi toată discuția)