Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... va rog ajutati`ma mostenire sotul poate detine ceva?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

va rog ajutati`ma mostenire sotul poate detine ceva?

in 2003 ianuarie ai mei au luat un apart impreuna in martie 2003 a decedat mama ...am ramas eu si tatal meu mentionez ca st unicul copil...am 29 de ani nu st chiar copil:)anul treut pe 21 noiembrie m am casatorit si am luat numele sotului dar pe 27 noiembrie a decedat tatal meu anul trecut as dori sa aflu sotul meu poate detine ceva din casa alor mei in caz de divort?va multumesc mult
legal sotul nu ar avea niciun drept.
Pai aceasta ar fi ideea , sa isi preconstituie dovezi cu privire la achizitionarea bunului din bani proprii, astfel incat sa poata rasturna prezumtia de comunitate a bunului.
Corect:;)

Tocmai de aceea ziceam ca daca are dreptate si va trebui sa o probeze in fata instantei trebuie sa stie cum sa o faca.
Daca nu va putea dovedi va obtine fiecare sot cate 50%...chiar daca nu ar fi corect...
Dar, din punct de vedere legal...conform art. 1169 C. civ....
Cateodata, dreptatea este undeva unde nu o vede nimeni...

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat