avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturi egale la partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturi egale la partaj

as vrea sa aflu continutul legii prin care sotii au drepturi egale asupra bunurilor dobandite in timpul casatoriei chiar daca unul dintre ei nu poate dovedi ca a muncit.
Cel mai recent răspuns: danacr3 , utilizator 21:25, 17 Februarie 2010
codul familiei
Disutam de art.30 c.fam.care prevede ca bunrile dobandite in timpul casatoriei, de oricare dintre soti, sunt, de la dat dobandirii lor, bunuri comune ale sotilor.Orice conventie contrara este nula.Calitatea de bun comun nu trebuie dovedita.
In cadrul unui proces de partaj, partile pot cere insa o cota majorata asupra acestora avand in vedere o contributie mai mare la achizitionarea lor, contributie avand in vedere un venit mai mare fata de celalalt sot.
Si cum totul este evaluabil in bani totul se timbreaza, respectiv 3% din valoarea masei partajabile plus taxa de timbru pe diferenta cotei majorate.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Februarie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Art. 36 din Codul familiei arata ca, la desfacerea casatoriei, bunurile comune se impart intre soti potrivit invoielii acestora. Daca sotii nu se invoiesc asupra impartirii bunurilor comune, va hotari instanta judecatoreasca. Codul familiei introduce prezumtia ca orice bun dobandit in timpul casatoriei de oricare dintre soti devine bun comun care va fi partajat 50%-50%. Nu se supun paratjului bunurile proprii ale unuia dintre soti.Sotul care considera ca i se cuvine o cota mai mare de 50% va trebui sa probeze acest lucru.
VIOLETTUTZA a scris:

as vrea sa aflu continutul legii prin care sotii au drepturi egale asupra bunurilor dobandite in timpul casatoriei chiar daca unul dintre ei nu poate dovedi ca a muncit.



Daca plecati caine sur la vanatoare nu veti vana nimic...
Dreptul exista dar exista N variante pe care nu cred ca ati vrea sa le cunoasteti...

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

VIOLETTUTZA a scris:

as vrea sa aflu continutul legii prin care sotii au drepturi egale asupra bunurilor dobandite in timpul casatoriei chiar daca unul dintre ei nu poate dovedi ca a muncit.



Daca plecati caine sur la vanatoare nu veti vana nimic...
Dreptul exista dar exista N variante pe care nu cred ca ati vrea sa le cunoasteti...

avocat Claudiu Lascoschi


maestre, felicitari =D>=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort+partaj Daniela34 Daniela34 Buna ziua, Sunt in proces de divort si as dori sa stiu daca pot deschide proces de partaj si sa il atasez la cel de divort sau sa adaug direct la dosarul ... (vezi toată discuția)
Apartamentul luat pe credit, la divort, cui ramane? nevestedisperate00 nevestedisperate00 Buna. Am cumparat impreuna cu sotul meu un apartamen pe credit de la banca in urma cu 2 ani jumate. Titularul creditului este sotul meu, insa la dosar sau ... (vezi toată discuția)
Divort Julia24 Julia24 Buna ziua. In cazul unui divort, cum se face partajul? Eu sunt casatorita de un an si jum. Eu doresc sa divortez pentru ca nu mai functioneaza deloc... Avem ... (vezi toată discuția)