Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale persoana juridica straina infiintare srl in romania
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

persoana juridica straina infiintare srl in romania

Buna ziua,

Va rog daca este posibil sa ma ajutati cu o serie de informatii.
As dori sa stiu procedura de inffintare srl pt persoane juridice din strainatate.
Acte necesare.
Documentele pe care trebuie sa le trimita vor fi traduse si legalizate in romania?

Multumesc anticipat.
Procedura de constituire (inregistrare) a unei societati comerciale avand ca asociat o persoana juridica straina nu difera de aceea in care asociatul e pj romana. Dar, intradevar trebuiesc procurate documente (apostilate si apoi traduse si legalizate) prin care se face dovada elementelor de identificare/inregistrare ale asociatului (persoana juridic straina) in tara de origine.
pentru a infiinta aceasta societate trebuiesc actele de identificare (pasaort sau ci daca e persoana fizica)(statut, certificat constatator de la registrul comertului,scrisoare de bonitate bancara, hotarare generala AGA si pasaport al reprezentantului legal al firmei daca asociatul va fi persoana juridica), apoi trebuiesc autentificate la notar declaratia de asociat si administrator si procura sau mandatul. actele utentificate la notar impreuna cu certificatul constatator(unde e cazul) se apostileaza in strainatate conformConventiei de la Haga si se trimit in Romania unde vin traduse si legalizate.