Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apostilarea actelor...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apostilarea actelor...

actele de ident si de stare civila depuse intr-un dosar de catre o pers care nu e roman si nu are cetatenie romana trebuiesc apostilate,traduse,apoi legalizate la notar si apoi supralegalizate ca sa fie corect?
Nu se mai face supralegalizarea, actul apostilat se traduce de un traducator autorizat si apoi se legalizeaza traducerea avand semnatura traducatorului.
ma scuzati, dar ca sa imi fie mai clar... apostileaza actele in tata lui de origine, apoi le traduce la un traducator autorizat din romania, apoi legalizeaza traducerea la un notar din romania? ....pt ca actele sunt folosite in romania
Ar fi fost bine sa precizati tara de origine (emitenta a documentelor). Daca statul respectiv este semnatar al Conventiei de la Haga din 1961 cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor straine, ati inteles corect.