Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 24 aliniatul 2
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 24 aliniatul 2

conform art 24 aliniatul (2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice. Intrebarea mea este nu poate fi si invers: adica 42 de zile prenatal si diferenta de zile pana la 126 de zile postnatal?
Da, poate fi invers.
Insa prenatalul nu este obligatoriu, el poate sa nici nu existe, si sa se acore toate cele 126 ca postnatal.
Postnatalul insa trebuie sa existe, minim 42 de zile. Nu se poate fara.
Cele 126 zile de concediu de maternitate si le distribuie fiecare femeie dupa preferinte, singura restrictie fiind ca minim 42 din cele 126 sa constituie concediu postnatal (dupa nastere).
Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.