Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Violare de domiciliu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Violare de domiciliu

Buna ziua. Am si eu o intrebare ? Daca posed un imobil de 20 de ani si altcineva intra cu fosta peste mine, am si probe video in acest sens , in afara de tulburare de posesie nu este si violare de domiciliu? Ca acte am o chitanta de mana facuta acum 27 de ani. Multumesc.
Ati formulat plangere pentru infractiunea prev de art.192 c.pen.?
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a partii vatamate si se adreseaza parchetului careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond .
Plangerea se formuleaza in termen de 2 luni de la data cunoasterii faptuitorului si se probeaza cu 2 martori.;)
Formulati plangere la politie pentru violare de domiciliu.