Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract inchiriere nedeclarat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract inchiriere nedeclarat

buna ziua! vreau sa va intreb: daca fac un contract de inchiriere a unui apartament la notar, in calitate de proprietar, platesc si impozitul inclus in taxele notariale? daca nu... si daca e facut la notar si daca nu e declarat la finante, pot figura in baza lor de date? (adica evidenta contractelor de inchiriere facute la notar merg la finante sau notarul plateste impozit doar pe profitul lui)? care sunt riscurile? multumesc mult
NU merge la finante. Dar riscul este sa fiti acuzati de evaziune fiscala.
Mai simplu este sa faceti un contract de inchiriere sub semnatura privata si sa il inscrieti la finante si nu mai platiti taxe notariale. E mai legal si impozitul pe chirii e de numai 12%:O