avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... fereastra cu vedere directa spre ferestrele mele,la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

fereastra cu vedere directa spre ferestrele mele,la mai putin de 190cm de gard

Buna ziua.Mi-ar fi foarte util un raspuns la o problema prozaica,care ma framanta de vreo doua saptamani...
Situatia e cam asa:niste persoane au cumparat o casa veche,situata la aprox. 40 de cm de gardul comun si au inceput s-o *modernizeze*-in sensul ca fac casa cu etaj pe o structura de chirpici-sigur,aspectul acesta nu e important din punctul meu de vedere decat in masura in care la un cutremur aceasta casa reuseste sa se darame si provoaca daune si imobilului personal..ma gandesc totusi ca atata vreme cat ei teoretic construiesc dupa un proiect,n-ar trebui sa se darame la un eventual cutremur...
Problema e urmatoarea:casa veche(care se *modernizeaza* avea o fereastra exact in dreptul ferestrei mele de la bucatarie,dar situata mai jos,deci nu era nici o problema,nu ne priveam prin ferestre nici accidental si nici cu intentie(casa mea e la 2 metri de gard,am ferestre pe toate laturile).Cu ocazia modernizarii,vecinul a ridicat nivelul ferestrei exact pana la nivelul ferestrei casei mele si ne vom privi probabil in ochi prin ferestre zilnic,chiar daca nu-mi doresc acest lucru.Am incercat sa discut cu vecinul si acesta sustine ca fereastra va fi in locul celei vechi(fapt real exceptand inaltimea la care aceasta va fi amplasata,care e total diferita),e in proiect si gata,e foarte legal...Prin urmare,va intreb:in situatia in care fereastra va fi pozitionata mai sus,cu vedere directa spre fereastra mea,la mai putin de 19dm de gard,acest lucru e legal?Exista vreun demers legal care poate fi facut ca sa impiedic inaltarea ferestrei?Am fotografii de la constructia casei proprii unde se vede exact nivelul la care era fereastra respectiva...
Precizez faptul ca inainte de inceperea constructiei am vrut sa ridic un gard din beton si boltari-pe cheltuiala proprie,vecinii s-au declarat intr-o prima faza de acord,mi-au oferit verbal si autorizatia lor de construire care include si gard(desi nu le-am cerut acest lucru),dupa care,cand am venit cu constructorul si le-am cerut sa vad documentele ca sa ne putem apuca de constructia garddului,si-au *amintit* ca de fapt gardul din proiectul lor e din lemn si prin urmare nu poate fi facut acum,cel putin nu pe autorizatia lor..mi-e imposibil sa pricep de ce nu le-a priit un gard civilizat construit integral pe banii mei,oricum la ora aceasta imi e limpede,nu exista decat varianta in care obtin o autorizatie de constructie si construiesc gardul...precizarea se doreste doar un exemplu de relatii *frumoase* intre vecini,din ce se pare ma aflu la inceputul unei relatii absolut *cordiale* cu acesti vecini nou-nouti:sorry:...
Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Vineri, 8 Octombrie 2010
pink cat, utilizator
Cel mai recent răspuns: pink cat , utilizator 13:55, 8 Octombrie 2010
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc frumos pentru raspuns,voi face o adresa catre Directia de urbanism locala.Va doresc o zi placuta si inca o data,multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatie de construcție proiectcasa proiectcasa Bună ziua!vreau sa construiesc o casa si mentionez ca o fereastra va fi catre vecinul din spate,intre mine si vecinu avem gard de 2.5 metri din boltari,el are ... (vezi toată discuția)
Fereastra de lumina llcoco llcoco buna ziua, referitor la fereastra de lumina, am si eu o situatie: vecinul meu are casa construita exact pe limita de proprietate adica zidul casei lui este ... (vezi toată discuția)
Autorizatie constructie proiectcasa proiectcasa Bună seara!vreau sa construiesc o casa si mentionez ca o fereastra va fi catre vecinul din spate,intre mine si vecinu avem gard de 2.5 metri din boltari,el ... (vezi toată discuția)