Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Autorizatie de construcție
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Autorizatie de construcție

Bună ziua!vreau sa construiesc o casa si mentionez ca o fereastra va fi catre vecinul din spate,intre mine si vecinu avem gard de 2.5 metri din boltari,el are casa amplasata la 0.70 de cm fata de gard,este la etaj,nu are nicio fereastra catre mine si este pe toata latimea terenului meu construita adica 12 metri,eu casa vreau sa o amplasez la 1 metru de gardul cu el si sa am o fereastra catre el,deci se poate sa obtin autorizatie de construcție tinand cont ca nu as avea ce vedea la el in curte decat un zid ?
La aceasta intrebare va poate raspunde cel mai corect un proiectant. Teoretic ar trebui sa aveti minim 2m fata de limita de proprietate ca sa puteti avea geam.