Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA extern
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA extern

Buna ziua,

va rog sa ma lamuriti in legatura cu ''Recuperarea T.V.A.-ului” pentru agenţii economici care desfăşoară activităţi comerciale externe.

recuperarea tva achitata in romania sau in alte tari membre?
fiti mai explicita.
Din alta tara membra.Societatea noastra cu domiciliu in Romania presteaza servicii pentru o societate in Germania, ambele inregistrate in scopuri de TVA.

In aceasta perioada echipa noastra a avut diverse cheltuieli( combustibil,
materiale, cazare), la care a platit TVA in tara respectiva( Germania)-
justificate cu bonuri sau facturi, dupa caz.

formularul 318 trebuia depus pana pe data de 30 sept.

mai multe detalii aici:
[ link extern ]
multumesc.