avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

prenatal

Buna seara,sotia mea este insarcinata dar lucreaza fara carte de munca ,intrebarea mea este:primeste vreun ajuto di partea statului?dar barbatii mai pot intra in prenatal?
Cel mai recent răspuns: marius90 , utilizator 21:35, 8 Octombrie 2010
in CIC da pot intra barbatii daca indeplinesc conditiile legale, mai exact daca: au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Buna seara. Dumneavoastra puteti intra in concediu crestere copil, ca tatic, daca ati obtinut in ultimile 12 luni venituri impozabile.
va multumesc! ma-ti scapat de indoieli,pt ca am auzit ca nu mai pot intra barbati in cic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art 65 alin 1 - codul muncii danieluca2001 danieluca2001 buna ziua! am si eu o nelamurire. sotia mea a primit preaviz pe 20 zile conform art sus-mentionat. daca ramane insarcinata in perioada somajului poate ... (vezi toată discuția)
Modalitate calcul indemnizatia cic 85% ARES99 ARES99 Buna ziua Sotia mea urmeaza sa nasca pe 15.11.2009, este in prenatal din 01.10.2009 si urmeaza sa intre in cic pe 04.02.2010; in calculul indemnizatiei pt ... (vezi toată discuția)
Bani ptr cresterea copilului eddy_krizet eddy_krizet Buna seara!De curand am aflat ca voi deveni tatic si ma gandesc la viitorul copilului meu!Logodnica mea este angajata de la data de 13 aprilie iar in 26 am ... (vezi toată discuția)