Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 65 alin 1 - codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 65 alin 1 - codul muncii

buna ziua! am si eu o nelamurire. sotia mea a primit preaviz pe 20 zile conform art sus-mentionat. daca ramane insarcinata in perioada somajului poate beneficia de indemnizatie si concediu de crestere a copilului pana la 2 ani conform legii?
Da, poate beneficia de CIC , intrucat perioada in care a beneficiat de indemnizaţie de şomaj intra in calculul celor 12 luni
Pentru a beneficia de indemnizatia pentru CIC, trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa realizati timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Ajutorul de somaj se include in categoria veniturilor profesionale supuse impozitului.
Rodica Ciobanu, Avocat