avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modalitate calcul indemnizatia CIC 85%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modalitate calcul indemnizatia CIC 85%

Buna ziua

Sotia mea urmeaza sa nasca pe 15.11.2009, este in prenatal din 01.10.2009 si urmeaza sa intre in cic pe 04.02.2010; in calculul indemnizatiei pt cic vor intra si lunile in care a avut prenata/postnatal, respectiv oct, nov, dec, ian? Sau intra in calcul doar cele 12 luni anterioare lunii nasterii copilului, respectiv nov 2008-oct 2009?

Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 10:01, 11 Octombrie 2009
persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani
Da, stiu ca asa suna legea, dar la serviciu au zis ca se ia in calcul si pre si postnatalul... si m-au bagat in ceata.
Multumesc frumos.
La stabilirea bazei de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile profesionale supuse impozitului pe venit realizate de persoana indreptatita, precum si veniturile aferente perioadelor asimilate.
Se ia in calcul prenatalul.
ARES99 a scris:

Da, stiu ca asa suna legea, dar la serviciu au zis ca se ia in calcul si pre si postnatalul... si m-au bagat in ceata.
Multumesc frumos.


Prenatal se acorda inaintea nasterii copilului,atunci evidenta ca intra in calcul,iar postnatalul se acorda dupa nasterea copilului si evident, nu intra in calcul.
Ultima modificare: Duminică, 11 Octombrie 2009
Angela D, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatie maternitate,calcul compensare 15% raj1972 raj1972 Buna ziua, lucrez intr-o institutie de invatamint superior si am 2 intrebari:1) Venitul meu lunar brut conform fluturasului se constituie din salariul de cadru ... (vezi toată discuția)
Prenatal Claudia_85 Claudia_85 Imi cer scuze ca insist,dar perioada 23.10.2009-15.12.2009 in care nu am lucrat nu o sa-mi afecteze in cazul indemnizatiei,azi am aflat ca sunt insarcinata. (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil miruna_albu miruna_albu Buna seara, Sunt angajata cu CIM pe perioada nedeterminata de la 01.07.2009. Din 01.10.2009, angajatorul a luat masura diminuarii timpului de lucru de la 8 ... (vezi toată discuția)