Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modalitate calcul indemnizatia CIC 85%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modalitate calcul indemnizatia CIC 85%

Buna ziua

Sotia mea urmeaza sa nasca pe 15.11.2009, este in prenatal din 01.10.2009 si urmeaza sa intre in cic pe 04.02.2010; in calculul indemnizatiei pt cic vor intra si lunile in care a avut prenata/postnatal, respectiv oct, nov, dec, ian? Sau intra in calcul doar cele 12 luni anterioare lunii nasterii copilului, respectiv nov 2008-oct 2009?

Multumesc frumos.
persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani
Da, stiu ca asa suna legea, dar la serviciu au zis ca se ia in calcul si pre si postnatalul... si m-au bagat in ceata.
Multumesc frumos.
La stabilirea bazei de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile profesionale supuse impozitului pe venit realizate de persoana indreptatita, precum si veniturile aferente perioadelor asimilate.
Se ia in calcul prenatalul.
ARES99 a scris:

Da, stiu ca asa suna legea, dar la serviciu au zis ca se ia in calcul si pre si postnatalul... si m-au bagat in ceata.
Multumesc frumos.

Prenatal se acorda inaintea nasterii copilului,atunci evidenta ca intra in calcul,iar postnatalul se acorda dupa nasterea copilului si evident, nu intra in calcul.
Angela D, Consultant resurse umane