Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

este posibil sa-mi fie executate silit bunurile din Romania pentru datoriile la fiscul dintr-o alta tara C.E. eu fiind cetatean Roman?in tara respectiva eram rezident dar m-am repatriat,iar datoriile reprezinta neplata taxelor a asigurarilor sociale si a asigurarilor de sanatate pe perioada a 5 ani de existenta a firmei pe care am avut-o deschisa pe teritoriul statului despre care va vorbeam (cifra este destul de mare).
P.S. firma de constructii in momentul de fata am dizolvat-o.
Daca cineva stie ceva sigur il rog sa-mi raspunda si eventual sa-mi spuna care este legea ca-ci eu am cautat mult dar labirintul acesta al legilor este atit de complicat si atit de greu de inteles . In asteptarea raspunsului dumneavoastra va multumesc anticipat.
Incercati Tratatul de aderare a Romaniei la Uniunea Europeana ratificat prin Legea nr. 157/2005. noi credem ca procedura de executare silita este posibila.
Ce posibilitati as avea sa-mi protejez bunurile din ROMANIA
din cate inteleg datoriile erau ale firmei pe care dvs ati deschis-o in alta tara? iar bunurile sunt bunurile dvs personale? pentru ca in cazul asta persoana juridica si persoana fizica nu au legatura si nu sunteti obligat la achitarea debitelor firmei. mai exista cazul in care, in legislatia tarii respective sa existe societati in care asociatul raspunde si cu patrimoniul sau- pentru asta trebuie sa stiti cum era reglementata societatea pe care ati infiintat-o.