Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Am nevoie de ajutor!
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Am nevoie de ajutor!

Buna ziua,
Daca ma poate ajuta cineva in legatura cu faptul ca am de invatat dintr-o bibliografie despre Politica in transporturi. Mai exact, am de invatat urmatorul subiect, dar nu inteleg nimic:
Tratatul privind aderarea R. Bulgaria şi României la Uniunea Europeană, semnat la Luxemburg, la
25 aprilie 2005 (ratificat prin Legea 157/2005, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea
I, nr. 465 din 01.06.2005)
- Prezentare sintetică a Tratatului de aderare:
- Măsurile tranzitorii în domeniul transporturilor: Actul de aderare, anexa VII, punctul.6 -
Politica în domeniul transporturilor
Daca ma puteti lumina, v-as fi tare recunoscatoare!
Multumesc.
Stimată doamnă,

În privința Dreptului Transporturilor - ca norme europene - deși nu sunt un expert, este necesar să aveți în vedere Convenția privind Transporturile Internaionale Feroviare (COTIF)
din 9 mai 1980, documentul semnat la Berna.

Îl puteți găsi ca document anexat pe avocatnet, în PDF, pe care îl atașez acum.

În privința altor acte normative europene, mai ales a tratatului de aderare, puteți găsi referințe pe site-ul [ link extern ]
al Uniunii Europene.

Cu stimă.
Multumesc frumos.