avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare imobil
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare imobil

Buna seara! Adresez o intrebare celor specializati in problemele cu bancile din Romania... Am achizitionat un credit de nevoi personale cu ipoteca in urma cu 2 ani. Imobilul pus gaj avea o valoare la momentul respectiv, insa valoarea lui a scazut pe piata imobiliara, iar acum nu mai acopera creditul. Intrebarea mea este urmatoarea : daca se ajunge in situatia imposibilitatii de plata a imprumutatului a ratelor, banca trece la executare,insa cum isi recupereaza intreaga datorie? Din ce,mai exact? Detinem inca o proprietate,pe care urmeaza s-o instrainam,tocmai pentru a o feri de banca,nu avem conturi bancare cu rulaj, nu realizam venituri in tara,iar cu banii castigati,se poate rezolva cu un cont pe numele altcuiva. Ne-am adresat bancii,dar nu a stiut nimeni de acolo sa ne lamureasca,cum isi recupereaza ei banii. Stiu,gaj pe venituri,urmarirea veniturilor si a proprietilor viitoare,etc... Ce vina avem noi,care stam cu morcovul,ca nu mai putem acoperi rata si vin sa ne execute,ca a cazut piata imobiliara?? Am platit timp de 2 ani si ceva, comision de risc, pe care acum l-au redenumit si urmeaza sa-i dam in judecata pentru acest fapt,caci n-am semnat actul aditional. Va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Duminică, 10 Octombrie 2010
eka20, utilizator
eka20 a scris:

Buna seara! Adresez o intrebare celor specializati in problemele cu bancile din Romania... Am achizitionat un credit de nevoi personale cu ipoteca in urma cu 2 ani. Imobilul pus gaj avea o valoare la momentul respectiv, insa valoarea lui a scazut pe piata imobiliara, iar acum nu mai acopera creditul. Intrebarea mea este urmatoarea : daca se ajunge in situatia imposibilitatii de plata a imprumutatului a ratelor, banca trece la executare,insa cum isi recupereaza intreaga datorie? Din ce,mai exact? Detinem inca o proprietate,pe care urmeaza s-o instrainam,tocmai pentru a o feri de banca,nu avem conturi bancare cu rulaj, nu realizam venituri in tara,iar cu banii castigati,se poate rezolva cu un cont pe numele altcuiva. Ne-am adresat bancii,dar nu a stiut nimeni de acolo sa ne lamureasca,cum isi recupereaza ei banii. Stiu,gaj pe venituri,urmarirea veniturilor si a proprietilor viitoare,etc... Ce vina avem noi,care stam cu morcovul,ca nu mai putem acoperi rata si vin sa ne execute,ca a cazut piata imobiliara?? Am platit timp de 2 ani si ceva, comision de risc, pe care acum l-au redenumit si urmeaza sa-i dam in judecata pentru acest fapt,caci n-am semnat actul aditional. Va multumesc anticipat!


Deprecierea valorii de piata a garantiei este un risc asumat de banca.

În conformitate cu prevederile legii (legea bancara 58/1998) „la acordarea creditelor, băncile urmăresc ca solicitanţii să prezinte credibilitate pentru rambursarea acestora la scadenţă. În acest scop, băncile cer solicitanţilor garantarea creditelor în condiţiile stabilite prin normele lor de creditare

Garanţiile bancare reprezintă, aşadar, ultima sursă de rambursare a creditelor şi se utilizează numai în cazul în care nu mai există alte posibilităţi de rambursare a acestora şi a plăţii dobânzilor aferente. Recuperarea unui credit prin utilizarea garanţiei presupune asumarea de către bancă a unui anumit risc, datorat atât unor factori interni ai garanţiei (de pildă, o garanţie poate fi, teoretic, oricând lichidabilă la valoarea evaluată, însă în momentul valorificării nu poate fi tranzacţionată, neexistând un interes de piaţă), cât şi unor elemente conjuncturale, care în România îmbracă un aspect al lichidităţii reale a garanţiei (de exemplu, preţul ei de piaţă nu mai acoperă, în momentul valorificării, valoarea datoriilor faţă de bancă datorită deprecierii în sine a garanţiei sau deprecierii valorii de piaţă a acesteia).

[ link extern ]

Ultima modificare: Joi, 14 Octombrie 2010
ContSters123067, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dator dupa executarea silita? bge bge Buna ziua.As dori sa va intreb daca, in cazul unui credit ipotecar contractat acum trei ani in valoare de 54.000 CHF ,am ajuns in imposibilitatea de a mai ... (vezi toată discuția)
Executare silitã fãrã ipotecã bosquet bosquet Am contractat un credit în valută în vederea unei refinanţări a 2 credite în lei. Nu am depus ca garanţie locuinţa (ipotecă). Este posibil ca în ... (vezi toată discuția)
riscul contractual.criza economica. caz de forta majora flory1 flory1 Buna ziua, In situatia in care banca Creditor, are pretentia sa-si recupereze intreaga suma imprumutata, dar pe fondul crizei imobiliare a scazut ... (vezi toată discuția)