Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozite platite in baza contractelor/conventilor
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozite platite in baza contractelor/conventilor

Buna ziua , am o nelamurire , sunt administrator bloc am incheiat cu asociatia de locatari o conventie in acelas timp sunt si angajat la o firma cu carte de munca .
Conform OUG 82/2010 Art. III ,punctul 2 persoanele fizice care au incheiat contracte/ conventii trebuie sa plateasca la sistemul public de pensii si în sistemul asigurarilor pentru somaj ;dar la punctul 3-4 colaborat cu punctul (15) Platitorii de venit nu au obligatia declararii, calcularii, retinerii si platii contributiilor individuale de asigurari pentru somaj si de asigurari sociale .
Va rog trebuie sa platesc sau nu pt. pensii si somaj .
Obligatiile ce revin platitorilor de venituri in privinta cu declararea si platile de contributii sociale sunt prevazute in OUG nr 82/2010 la art III pct 1,2,3,4,5,11,13,14,17
Pentru lamuriri,accesati sectiunea asociatii de locatari/proprietari,unde subiectul a fost amplu dezbatut