Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Am nevoie de un contabil pentru o firma noua.
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Am nevoie de un contabil pentru o firma noua.

Buna ziua,

Am infiintat de curand o societate comerciala si este prima data cand fac acest lucru. Ce ma sfatuiti sa fac, sa merg la o firma care se ocupa de contabilitate sau sa imi caut un contabil care sa se ocupe de actele contabile. Mentionez ca am mers la o firma de acest gen si mi-au cerut 480ron pentru contabilitate si inca 280ron in cazul in care am 1-4 angajati. Mi-au zis ca se ocupa de tot in cazul acesta, contracte de munca si toate cele. Fiind prima data cand intru in contact cu asa ceva, nu prea am idee ce si sum. Pierd mai mult daca ma ocup eu cu un contabil de asa ceva? Renteaza sa externalizez acest serviciu?

Va multumesc
simonaoprica a scris:

O firma de contabilitate ofera: economisti cu studii superioare (nici nu poti fi economist cu studii medii),asigurare profesionala care, in caz de daune provocate clientului, acopera integral prejudiciul cauzat,o echipa de profesionisti-experti contabili,consultanti,avocati,specialisti IT,auditori etc-,ofera o disponibilitate maxima versus contabilul platit 1-2 ore,nu pretinde cheltuieli pentru soft-ul folosit sau mobilier,echipamentele si soft-ul folosit sunt asigurate,este imposibil ca datele sa fie pierdute,disponibilitate de deplasare la sediu clientului cu echipamentul de lucru,sunteti protejat de un contract de prestari servicii si in acest caz toate cheltuielile sunt deductibile din punct de vedere fiscal,nu trebuie sa platiti contributii la salarii,tva-ul aferent facturii este deductibil,iar lista poate continua.
Preturile se stabilesc in functie de volumul si complexitatea actelor- respectiv de la 50 lei pentru o firma start-up.

Buna seara
Permiteti , va rog, doua intrebari : care poate fi profitul unei firme de contabilitate care ofera toate cele enumerate mai sus , la pretul pe care l-ati amintit , si anume 50 lei ?
Apoi, cate firme ar trebui sa fie in portofoliul unei firme de contabilitate care lucreaza , fie si pentru firme start-up , cu acest tarif astfel incat acea firma de contabilitate sa nu fie in pierdere ?

Magda Staicu a scris:

simonaoprica a scris:

O firma de contabilitate ofera: economisti cu studii superioare (nici nu poti fi economist cu studii medii),asigurare profesionala care, in caz de daune provocate clientului, acopera integral prejudiciul cauzat,o echipa de profesionisti-experti contabili,consultanti,avocati,specialisti IT,auditori etc-,ofera o disponibilitate maxima versus contabilul platit 1-2 ore,nu pretinde cheltuieli pentru soft-ul folosit sau mobilier,echipamentele si soft-ul folosit sunt asigurate,este imposibil ca datele sa fie pierdute,disponibilitate de deplasare la sediu clientului cu echipamentul de lucru,sunteti protejat de un contract de prestari servicii si in acest caz toate cheltuielile sunt deductibile din punct de vedere fiscal,nu trebuie sa platiti contributii la salarii,tva-ul aferent facturii este deductibil,iar lista poate continua.
Preturile se stabilesc in functie de volumul si complexitatea actelor- respectiv de la 50 lei pentru o firma start-up.

Buna seara
Permiteti , va rog, doua intrebari : care poate fi profitul unei firme de contabilitate care ofera toate cele enumerate mai sus , la pretul pe care l-ati amintit , si anume 50 lei ?
Apoi, cate firme ar trebui sa fie in portofoliul unei firme de contabilitate care lucreaza , fie si pentru firme start-up , cu acest tarif astfel incat acea firma de contabilitate sa nu fie in pierdere ?

Pai asta este in prima luna sau primele luni , pana prinde clientul , ca dupa aia schimba tariful !

Eu colaborez si cu un nene expert contabil care nu poate sa tina evidente ( de , serviciul e servici ) , si pot sa confirm ca are foarte multe firme de diverse calibre (58 cu activitate si 26 fara sau suspendate ) , firme pe care le-a agatat cu preturi de nimic , gen 5 ( cinci ) - 10 (zece) lei pe luna :O , lasa ca-mi dai tu banii , etc. , iar acuma face bani cu ele pentru ca in timp le-a triat sau/si le-a plasat altora daca nu i-a convenit cat plateau .

Si eu zic ca lucrez cu 5-10 lei pe ora , dar in practica iau mult mai mult sau nu ofer suport adecvat .

Daca ii zici unui client pretul corect , fuge de rupe pamantul .

Cand ma duceam cu ziua la inceput , colaboram si pentru o cafea sau/si ceva de mancare , dar cu timpul clientii s-au convins ca ma pricep si ca nu pot fi tot timpul la dispozitia lor pentru ca mai am si alte colaborari , asa ca m-au mai cautat si au invatat sa ma pretuiasca .

Am renuntat si la multi scartari ( am luat si teapa ), dar daca nu procedam asa nu ajungeam sa iau 10-20 de lei pe ora garantat si sa fiu respectat .

Cand ma duc cu ziua prima data cer si eu 50 de lei pentru 7-8 ore si nu ma omor asa cu munca ( asta daca nu e o firma unde trebuie sa gandesc ) , dar dupa ce vad despre ce este vorba renunt " din motive personale " daca nu creste scorul .

Prima data trebuie sa convingi clientul ca te pricepi , altfel il pierzi de client .

Mi-e necaz ca in ianuarie am zacut o saptamana la pat si inca una nu am putut munci asa bine , pentru ca in situatii de varf de activitate contabil , pretind si primesc 50 de euro pe zi pentru ca nu vreau sa jupoi clientul si nici sa fur clienti de la altii .

Cei mai "pacatosi" clienti sunt astia care au si ei o firma mica care nu are profit si care vor sa le tii evidenta pentru 50 de lei pe luna si sa nu ti-i dea nici pe aia la timp .

PFA-uri care platesc 10-20 lei lunar sau chiar mai mult , 50-100 lei lunar , iau un brat , adica 30-80 de PFA-uri , ( 60-80 daca ma straduiesc ) , dar iti bati capul cu ei de iti vine sa-i nenorocesti .asa ca nu se merita .

Cea mai mare problema sunt angajatii de la stat care fac si ei un ciubuc , nu neaparat astia care lucreaza la finante , care isi bat joc de meserie sau/si " ii dau peste ochi " evidentei contabile , pentru ca practica niste preturi de dumping , preturi explicabile prin lipsa suportului client si prin evidente facute pe principiul "daca vine controlul tot ii da amenda si-i da jos din cheltuieli " .

Atunci cand traiesti numai din evidente contabile , nu-ti permiti sa-ti bati joc de client si sa practici preturi de nimic , pentru ca ajungi muritor de foame .

Decat sa ai 20 de clienti la 50 de lei , mai bine ai 5 la 200 de lei si esti mai castigat , plus ca nici nu mai muncesti ca un capiat .
Sunt contabil autorizat (membra ceccar) , colaborez f. bine cu firmele pe care le tin in particular de cca. 19 ani , (am si un loc de munca permanent), am polita de asigurare obligatorie ptr. risc profesional , colegii din ceccar stiu despre ce vorbesc , pentru cele 2 bilanturi pe an prtenerii mei platesc un expert pentru viza , bineinteles , un expert care-mi cunoaste competenta , pana in prezent nici o societate nu a platit amenzi dintr-o culpa privitoare la prestatia mea , insa trebuie sa va spun dragilor , ca am fost solicitata de un patron sa-i preiau contabilitatea de la o firma de contabilitate , ne-am deplasat impreuna sa preluam actele de la firma respectiva si credeti-ma , am renuntat la colaborare cand am vazut ce haos s-a creat , au inceput sa scoata niste dosare si hartii din mai multe dulapuri , le ordonau in prezenta noastra , dupa mai multe zile am constatat ca nu predase unele documente importante decat partial (declaratii, deconturi tva , state salarii etc.) si mai grav nu exista corelatie intre analitice clienti , furnizori si solduri din balanta, am renuntat pentru ca am patit-o de prea multe ori , muncind la reconstituirea sau reglarea greselilor din haosul creat de altii . Sfatul meu este sa cautati un contabil cu experienta , nu pot sa cred ca din cercul de cunostinte sau prieteni nu va poate recomanda cineva un conatabil bun , nu neaparat expert , iar pretul , sa fim rezonabili , 50 de lei va ia , de 50 de lei va presteaza . Un contabil bun cu toate serviciile incluse nu poate pretinde un tarif mai mic de 100 de euro , ma refer la o activitate modesta (ca la inceput cum spunea cineva ) iar pe masura dezvoltarii activitatii si bineianteles dupa crearea unei relatii de comunicare permanenta (aici sunt multe lipsuri) , patronul va ajunge singur la concluzia ca acel contabil merita mai mult . Imi pare rau ca nu locuiesc in Bucuresti (eu locuiesc in Ploiesti), unde , de 20 de ani (stiu de la fetita mea , care este expert contabil , lichidator., evaluator si consultant fiscal si locuieste in Bucuresti) meseria noastra este mult mai bine platita , dar din nefericire , si ea a avut parte de surprize neplacute , da , tot de persoane care practicau tarife rusinos de mici , dar nu aveau nici macar o balanta dupa doi, trei ani de colaborare cu respectivele firme . Dragi patroni , indiferent cu cine colaborati , actele se preiau lunar de la contabil sau de la firma de contabilitate, dosarele cu balanta , state , declaratii etc. iar competenta contabilului dv. se va vedea dupa primul control . Va doresc mult socces si multa bafta in afaceri si nu uitati ca daca aveti un contabil bun cu siguranta o sa aveti o afacere profitabila . Ca tot mi-am adus aminte ce spunea un patron de care m-am despartit in 2007 , rugandu-ma insistent sa-l reprimesc dupa fix 6 luni , ce credeti ca mi-a spus , ca e putin superstitios ,si, ca de cand l-am lasat eu ii merge tot mai rau afacera , i-am spus ca regret pentru el ca a descoperit acest lucru prea tarziu . O seara frumoasa la toata lumea !
nego_777 a scris:

50 de lei... am vazut si eu ca este net-ul plin de asa-zisi contabili de 50 de lei... dar chiar tine cineva contabilitate de 50 de lei. Pai acum ca au iesi pe piata si bugetarii disponibilizati (care se vor orienta in special catre servicii de genul asta de servicii...) cred ca vom ajunge la 5 lei / luna, sau, cine stie, poate chiar -50 lei..
..........................................
Vai de profesia asta... si de profesionisti care o compun...

Asa este, ai perfecta dreptate.
Buna ziua,
Problema expusa de dv. este complet falsa. Vreti sa va spun cate firme vin de la contabili acestia de care vorbiti dv. ca sunt sfinti si au nu haos ci un MARE dezastru in contabilitate. Cine raspunde? Cum puteti raspunde dv. pe asigurarea daca sunteti angajata cu 2 ore? Vedeti ca prezentati lucruri neadevarate. Cat contsta contabilitatea la dv? Mult? Sa va spun eu de ce. Pentru ca din asta trati. O firma de contabilitate nu traieste numai din ce incaseaza de la un client. Are domenii vaste. Vreti sa le enumar? Tot ce tine de contabilitate, tot ce tine de drept comercial, tot ce tine de it, tot ce tine de gestiunea sau productia firmei etc. Nu aveti capacitatio sa intelegeti cum? Foarte bine. Inseamna ca ati ramas in urma. Evolutia este un lucru necesar in secolul 21. De aceea se poate si la tarif de 50 lei pentru un start up. De ce? Cat munciti dv. pentru o astfel de firma? 10 minute? Sau 15 sa fiu indulgent si vreti sa luati pielea de pe om? Este just? Va spun eu NU? Aveti afaceri de familie si facute cu ochelari de cal. Vreti sa monopolizati ponegrind firmele de conta prezentand o imagine falsa. Cu siguranta sunt si firme de conta care nu isi fac treaba cum sunt si mii de contabili care tin asa cum spuneti dv. si nu isi fac treaba. Dar stiti care e deosebire? Firmele raspund. Contabilii nu. Stiti de ce? Pentru ca sunt doar angajati pe timp partial. Nu le face nimeni fisa postului. In concluzie conform legislatiei tu ca patron de firma nu ai cum sa demonstrezi ca a gresit contabilul.
CONCLUZIA: INCURAJATI LUCRUL CU CONTABILI ANGAJATI DEOARECE FUGITI DE RASPUNDERE!