Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CANADIAN A DAT BIR CU FUGITII
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CANADIAN A DAT BIR CU FUGITII

DIn motive personale prietena mea(cetatenia romana) si-a informat sotul canadian ca doreste ferm sa divorteze in anul urmator,adica 2008. Acesta s-a opus dintotdeauna divortului si ca urmare a dat bir cu fugitii in Canada cu domiciliu necunoscut prietenei,asa sperind sa impiedice divortul si sa o faca pe prietena sa isi schimbe parerea.Ei au locuit de citiva ani in tara si el are domiciliul comun in Romania,el avind drept de resedinta,nu au copii si casatoria a avut loc in Canada,din cauza nuntii si a rudelor lui. Sotul meu este american,am incercat sa il cautam ,am scris la diferite institutii,din pacate detectivii sunt foarte scumpi si Canada este mare.Poate prietena sa divorteze si fara acordul lui (el mai are inca sedere valabila in Romania la adresa prietenei) si fara a sti unde este el acuma in Canada?Poate fi el citat la domiciliul din tara?
Si inca o intrebare.Apartamentul de la bloc a fost cumparat de prietena mea inainte de casatorie,poate el avea pretentii materiale la acesta (nu a investit nimic in el),si-a anuntat doar resedinta acolo cit a stat in Romania.dupa cite stiu eu nu poate avea pretentii la el.
Da, poate divorta, insa e destul de dificila procedura initiala, de adrese la autoritati, de citare... apoi e normal.
In afara de apartament, mai sunt bunuri?